Сладката и сочна диня, любим разхлаждащ десерт в летните жеги, на 3 август има световен ден. Празникът се празнува основно с различни весели състезания, като надяждане с диня, надплюване със семки, дори замерване с дини.
Смята се, че динята произлиза от Южна Африка, където има най-голямо генетично разнообразие. В света са известни над 1200 разновидности на сочния плод в над 96 държави по света. Динята съдържа над 92% вода, не съдържа холестерол и е важен източник на витамини А и С, фибри, калии и амино киселини.
Динята е сред най-любимата разхлаждаща през лятото храна. Тя може да се използва както за прясна консумация, така и за ароматизиране на напитки. Кората на динята също може да се яде и понякога се използва подобно на зеленчук. В Китай тя се пържи, вари или най-често се маринова. При пържене кората се обелва и се готви със зехтин, чесън, люти чушки, захар и ром.. Маринованата кора от диня е разпространена и в Русия.
Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. Отглеждат се специализирани сортове, които имат много малко водниста маса и концентрират енергията си в семената. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите. В Западна Африка се изстискват за масло или се използват за приготвянето на супа и други ястия.
Смята се, че динята е афродизиак, заради съдържанието на аминокиселината цитрулин. Освен че помага изхвърлянето на вредните вещества, чрез което „охлажда“ организма, цитрулинът разширява кръвоносните съдове и така подобрява сексуалните функции на организма.