Акценти

Преминаваме към лятното часово време

На 31 март България ще премине към лятно часово време. Това означава, че часовниците трябва да бъдат преместени с един час напред. Промяната ще стане в 3 часа на 31 март, неделя.

Връщането към астрономическото време ще е на 27 октомври. Тогава ще върнем часовниците с час назад.

Преместването на стрелките обърква биологичния ритъм за известно време. Най-често срещаният проблем е ставането сутрин с час по-рано. Комбинирано със започващата вече пролетна умора, положението става наистина стресиращо. За да влязат нещата по-лесно в новия ритъм, специалистите препоръчват повече активно движение на открито, повишаване на консумацията на плодове и зеленчуци и избягването на алкохол и кофеин. Ако това не помогне, остават още няколко варианта. Като например така да се уморите физически, че да ви се доспи по-рано от обичайното. Ако пък изкарате първата нощ след смяната на времето без сън, то за втората вече няма начин да не заспите още по светло.

Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина. С това се цели осигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище.

Идеята за лятно часово време за пръв път се осъществява на практика от правителството на Германия по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 год. Скоро след това Великобритания последва примера.

Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 год.

Прочетете също:

Със значим научен форум Медицински университет – Плевен отбелязва 50-годишен юбилей

В периода 1-3 ноември 2024 г. академичната общност на Медицински университет – Плевен, провежда най-значимия …