300 ученици от ромски произход от шест училища в община Плевен ще бъдат включени в дейностите по проект, разработен от плевенското читалище „Лик”, чиято цел е да предотврати ранното им отпадане от училище.
В продължение на една година ще бъдем в помощ на педагозите, за да се справят с този основен проблем в училищата със смесен етнически състав, каза на пресконференция за представяне на проекта Катя Божикова, секретар на читалище „Лик”.
В проектните дейности активно ще бъдат включени и останалите 542 деца от шестте училища, две от които са в Плевен, а останалите са в Бохот, Опанец, Николаево и Беглеж.
Предвидено е да бъдат създадени клубове „Ние, европейците”, в които децата ще се занимават два пъти седмично. Във всяко училище ще бъде оборудвана зала за клубовете с нови мебели, компютри, учебни пособия, художествена литература, образователни филми, които ще останат собственост на училището след приключване на проекта. Чрез новоразкрити СИП-ове „Европейски хоризонти” също ще се провокира интересът към учебния процес на ромските деца.
Специално внимание ще бъде обърнато на родителите, тъй като много често те са причината децата да не посещават училище, обясни Божикова. Предвидено е 150 родители на деца от ромски произход да бъдат включени в така наречената „Работилница за родители”, за да бъдат мотивирани да подкрепят образованието на своите деца.
Постигнатото в рамките на проекта ще бъде показано в шест детски хепънинга „Можем повече”, училищни състезания под мотото „Палитра на европейската толерантност”, музикално-театрален пърформанс „Традиционно и модерно”.
По проекта ще работят 18 преподаватели, а 36 ще преминат обучение за работа в мултикултурна среда. В помощ на педагозите ще бъдат патима външни консултанти.
Проектът е на стойност близо 117 хил.лв., осигурени чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Партньори на читалище „Лик” са Община Плевен, ОУ „Д-р Петър Берон” – Плевен и Младежки образователен център – Плевен.