Превантивно-информационният център към Общинския съвет по наркотични вещества – Плевен е първият в страната, който разполага със собствен видеоканал в платформата YouTube. Това беше съобщено по време на заседанието, на което беше приет годишният отчет на Общинския съвет по наркотичните вещества за свършеното през 2017 г. Председателят на Съвета Катя Божикова представи изпълнените през годината дейности по общински програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества, като акцентира върху по-активната дейност на Превантивно-информационния център (ПИЦ) към ОбСНВ, благодарение привличането към екипа му на още един психолог. Двамата психолози Валентин Минков и Илиан Илиев създават видеоклипове, в които коментират темите за марихуаната, която уж не е наркотик, „безобидното“ пушене на наргиле и абсурдните въпроси за дрогата. Амбицията на екипа на ПИЦ – Плевен е регулярно да подготвя нови видеа, чрез които посланията на специалистите да стигат до по-широк кръг хора.
Анализът на обобщените данни за предоставените от специалистите на ПИЦ – Плевен индивидуални консултации на потърсили подкрепа лица показва следното: Общият брой консултирани лица е нарастнал с 49: от 92-ма през 2016г. до 174 през 2017г.
- От тях 118 са мъже, 23 – жени.
- По възрастов разрез най-висок е делът на лицата 15-19 години, следван от тези под 15 години, над 29 години – 29, като най-малък е този на 19-29 год. – 5 лица.
- Общият брой родители, настойници, близки на пряко засегнати лица е 46, а броят на предоставените за тях консултации възлиза на 113.
- По отношение на условната група в риск, към която могат да бъдат причислени консултираните лица, данните сочат, че най-висок дял имат лицата, потърсили помощ в ПИЦ – Плевен с „психологически и/или поведенчески проблеми” – 32-ма; следват лицата „злоупотребяващи с ПАВ” – най вече марихуана – 30; след тях се нареждат лица „вече зависими” – 22 души и такива със „ситуативна употреба” – 19.
- Обобщението за вида зависимо поведение, поради, което е потърсена консултативна помощ, показва, че драстично е скочил броят на лицата, употребяващи марихуана: от 8 през 2016 до 36 през 2017 год.
Общият брой на предоставени услуги /еднократна консултация, повече консултации, мотивиране, насочване, консултация по телефон/ възлиза на 571, спрямо 286 за 2016 година.
И през 2017 г. специалисти на ОбСНВ и ПИЦ – Плевен са продължили работата по организиране и провеждане на групови сесии за изграждане на жизненоважни личностни умения у младите хора в училища, НПО, младежки клубове. На място в ПИЦ – Плевен е осъществена обучителна превантивна и поведенческо-корекционна програма за младежи от Център за настаняване от семеен тип – Плевен, която редом с психолог на ПИЦ е водена и от младежи. Основна тема през годината в груповата работа е била марихуаната, като директен фокус . Поредица сесии по нея са осъществени в Профилирана гимназията с преподаване на чужди езици, в СУ „Пейо Яворов”, в ДФСГ „Интелект”, в ОУ „Петър Берон”, в МГ „Гео Милев”.
През годината е реализиран и цикъл от програмата за работа със семейства в риск (с индикирана употреба на ПАВ и алкохол, семейства с нисък социален и образователен статус), като е сформирана т.нар. група „Родителски кръг”. Като една от най-важните задачи, изпълнени в рамките на годишния план, Катя Божикова посочи и осигуряването на възможности за включване на децата и младите хора в привлекателни за осмисляне на свободното време дейности, като форма на превенция. В нейно изпълнение през 2017 г. е подготвено и проведено първото за Плевен специално публично събитие по мотивационна публична реч за ученически училищни съвети „Младите говорят за…”, плод на изключително ефективно партньорство с постоянната комисия по „Образование” на ОбС – Плевен, отдел Образование на Община Плевен и Европейски информационен център „Европа Директно” – Плевен. Неговата цел бе да стимулира ангажираността на учениците в гимназиален курс не само към училищното самоуправление, но и към социална и обществена изява. Осем плевенски училища, представени от ученическите си училищни съвети, се включиха в инициативата, като броят на участници и публика надмина 360 млади хора. За поредна година ОбСНВ – Плевен подкрепи провеждането на Националния турнир по таекуон-до за Купа „Плевен“, както и Третото издание на Международен фестивал на китарата – Плевен 2017., който събра над 260 участници и гости от 24 държави.
И през 2017-а сред най-натоварените със съдържание задачи от годишния план на ОбСНВ – Плевен са били дейностите за повишаване на информираността на учениците за превенция на употребата на ПАВ, в рамките на учебната година. В нейно изпълнение се планират и провеждат съвместни „Часове на класа”, като само за 2017 г. екипът на ОбСНВ е участвал в общо 24 такива в различни училища на област Плевен. Като своеобразен жест, с който да бъдат стимулирани учениците, работещи в СИП „Здравно образование”, през октомври бе изнесено представление на вече добилия популярност спектакъл „Спасителят”. Над 280 момичета и момчета от Плевен имаха възможност да посетят представлението и поговорят по злободневните теми с актьора Ивайло Захариев.
В изпълнение на тази задача от годишния план е подготвена и проведена годишната конкурсна сесия за подкрепа на малки училищни инициативи по превенция на ПАВ. Общо 7 проекта на ОУ „Св. Климент Охридски”, ОУ „Д-р Петър Берон”, ОУ „Валери Петров”, ОУ „Лазар Станев”, ДФСГ „Интелект”, СУ „Стоян Заимов” и СУ „Пейо Яворов” са финансирани и реализирани в периода м. ноември и декември 2017 год. Общият размер на финансовите средства за подкрепа на одобрените проекти възлиза на 5 198 лева.