Акценти

Индийски студенти, членове на глобална младежка организация, гостуват на Педагогическия колеж

Двама индийски студенти, членове на глобалната младежка организация ALESEC, участваха в информационния ден, организиран в Педагогически колеж – Плевен, който е структурно звено на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”. Чери Каур и Акче Дауан представиха глобалнат младежка организация, която цели да развива лидерски способности сред студентите и завършващите стажантски програми. От ноември 2010 г., мрежата на AIESEC включва над 64 хиляди членове в 110 страни и територии, което я прави най-голямата в студентски план организация в света. Присъства в над 2 100 университета по целия свят. Програмата предлага стаж в приемаща организация, чрез която един млад човек допринася за постигане на целите на организацията, получава подкрепа и оценка за своето професионално развитие и възможности за реализиране на трудов стаж.

В рамките на информационния ден, който се организира по програма „Учене през целия живот”, беше представена програмата „Асистентски стаж”. Лектори бяха студентките от II курс Любомира Тончева и Юлия Пенева специалност начална училищна педагогика. Презентацията на второкусрничките, подготвена с помощта на доц. д-р Теодора Вълова, национален eTwinning посланик за България, съдържаше актуална информация относно възможностите за студентите и младите учители да участват в подпрограмите на Секторна програма „Коменски“ – Асистентски стаж и eTwinning.  Програмата Асистентски стаж предлага работа в чуждестранни образователни институции с продължителност между 3 и 10 месеца. Финансирането покрива изцяло стажа в приемното училище, което възлага на опитен учител ролята на наставник на асистента.

Интерес предизвика презентацията за eлектронната платформа за сътрудничество между учители в Европа – eTwinning, която е насочена към развиване на компютърни умения и овладяване на общуването на чужд език. Като многоезична платформа, порталът eTwinning осигурява безопасна среда за сътрудничество и комуникация чрез интернет на учители и ученици от различни европейски страни и дава възможност за професионално и кариерно развитие. Предстои ново разширяване на програмата с ново име – е Тwinning +.

В информационния ден  участваха 40 студенти от Педагогическия колеж от I до III курс.

„Лекторията, посветена на подпрограмите на Програма „Учене през целия живот“ – Асистентски стаж и eTwinning, разшири информираността на нашите студенти относно европейски образователни и квалификационни системи. По време на срещата с индийските студенти се представиха изключително интересни и разнообразни традиции и култура, както и значението на интернационалните образователни програми. Насърчаваме участието на повече млади хора от колежа в системата за международен студентски обмен”, подчерта доц. д-р Росица Димкова, директор на колежа.

Доц. д-р Теодора Вълова, допълни че езиковите познания и мултикултурни компетенции придобиват все по-голяма тежест на европейския пазар на труда. „Това налага потребността бъдещите педагози да усвояват допълнителни умения и опит чрез участие в европейски и глобални образователни и квалификационни програми”, каза доц. д-р Вълова.

Прочетете също:

Водещи солисти на сцената на Международния фестивал за маримба и ударни инструменти – Плевен’2023 (програма)

От 4 до 9 юли в Плевен ще се проведе седмото издание на Международния фестивал …