Серия от обучения проведе Регионалният център за оценка на компетенциите в Плевен по проект “Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони”. Проектът се осъществява от Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, а партньори са Конфедерацията на независимите синдикати в България и Конфедерация на труда “Подкрепа”.
Общата цел на инициативата е повишаване на адаптивността, ефективността и балансиране на търсенето и предлагането на пазара на труда чрез изграждане на система за оценяване на компетенциите на работната сила на браншово и регионално ниво, обясни регионалният референт Веселин Йотков, който осъществява и ръководи дейността на Регионалния център за оценка на компетенциите в Плевен. Структурата обхваща териториално областите Плевен, Видин, Враца, Ловеч и Монтана, а служители от предприятия от тези области трупат знания в Плевен. Обученията се водят от експерти-преподаватели.
Първата област е мениджърски/социални ключови компетенции, която включва взимане на решения и управление на конфликти, мотивация и работа в екип, ефективни комуникации. В ключовите компетенции по организация и оптимизация на производствени и бизнес процеси участниците се обучават на продажбени умения и ориентация към клиента, организационна компетентност, както и такава за действие.
Една от приоритетните дейности по проекта е обучение на 2 100 специалисти и мениджъри по ключови компетенции.
Сред основните дейности по проекта, освен разработване на обща концепция на информационната система и пилотен тест на секторни модели за оценка на компетенциите на работната сила, е включена и подготовка на най-малко четири пакетни предложения за промени в приложимата нормативна уредба.
Авторите и изпълнителите на проекта очакват като резултат от него да се повишат възможностите и степента на участие на населението в различни форми на учене през целия живот, да се подобри и първоначалния подбор и текущото атестиране на работната сила на фирмено ниво. Не по-малко важно е и подобряването на способността на заетите лица да посрещнат настъпващите промени, свързани с процесите на преструктуриране на националната икономика и пазара на труда.