Уникалната изложба „В ателието на тревненските майстори“ бе представена тази вечер в ХГ „Илия Бешков“ в Плевен. Навръх Велика сряда Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна разкри част от ценностите си пред плевенчани.
Присъстващите имаха възможност да чуят любопитни факти за тревненското изкуство и колекцията от куратора на изложбата и главен уредник на музея – Люба Цанева. Тя направи словесна разходка из 19 век, когато зографското изкуство е процъфтявало, сподели любопитни факти за методите на изработка и създаде атмосфера на истинско майсторско ателие.
„Уникалното на тази изложба е, че тя представя процеса на създаване на иконата, защото в България много музеи и галерии имат колекции с икони. С икони трудно можем да изненадаме някого, но това, което е богатството на нашия музей и Трявна като един такъв изключително оживен иконописен център през Възраждането, е богатата колекция от зографски рисунки, копирки, тефтери, инструменти, с които са работили майсторите, и всичко това, което всъщност създава атмосферата на зографското ателие“, сподели за ИнфоПлевен Люба Цанева.
„Това, което определя като различен занаята от останалите, е неговият фамилен характер. Това, че той се предава по наследство от баща на син в рамките на шест иконописни фамилии“, разказа още тя. В изложбата са представени предимно двете най-добри фамилии – Витановците и Захариевците. „Именно от тях имаме най-много наследени белези през времето, докато някои от останалите работят или по-сериен тип икони, или други“, обясни още кураторът.
Колекцията представя над 80 експоната, повечето от които са от 19 век, когато е разцветът на иконописната школа. „Някои от тях са наистина уникални – особено инструментите, които имат своя специфика. Например зографското мюрие, което представлява идеално загладен ахатов камък, с който се предава блясък на иконата, зографският зъб, тривит, тумбе и т.н., които можем да видим само в една такава изложба“, сподели още уредникът на музея. Тя допълни, че в над 700 населени места са открити следи от тревненските зографи, но и до ден днешен се намират нови и нови.
Изложбата ще остане на разположение на плевенчани до 10 юни в ХГ „Илия Бешков“.