Изложба по повод 140-годишнината от Априлското въстание бе открита тази вечер в Регионален исторически музей – Плевен. Тя се реализира от Плевенския музей, съвместно с Регионален исторически музей – Ловеч, Музей на народните художествени занаяти и приложни изкуства – Троян и ХГ „Илия Бешков” – Плевен.
В I-ва изложбена зала на РИМ – Плевен бяха експонирани културни ценности, свързани със събитието – оръжие, документи, снимки, художествена и научна литература. Художествена галерия „Илия Бешков” пък се включи с графики и живопис.
„Историята на обществата и народите е низ от исторически събития и в зависимост от това каква е тяхната сила, тяхната тежест, тяхната дълбочина, те са променяли съдбата на народите. За българите Априлското въстание е именно такова историческо събитие, което маркира новия път, по който тръгва нашия народ. Събитие, което е в основата на съвременна България“, каза при откриването на изложбата директорът на РИМ – Плевен д-р Володя Попов. Идеята на изложбата е да представи участието в Априлската епопея на националния дух, духът на българина, подчерта още Попов.
В експозицията са събрани части от знамето на Троянския революционен комитет, оръжие, което е носено от участници в Априлската епопея и същевременно резултатът от въстанието, в лицето на оригинали на „Под игото“ и записките на Захари Стоянов, които са друго отношение към тези събития. Място в изложбата е намерила и Ботевата публицистика в оригинал на неговия вестник.
Несъмнено един от най-интересните експонати е част от знамето на Троянския революционен комитет, което е изработено през 1875 година. По информация на Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства – Троян, които са притежатели на знамето, то е единственото запазено такова, шито от мъж. Знамето е изработено от Марко Марковски, участник в някои от боевете в Априлското въстание, разказа още Олга Петрова, ръководител Направление „История на България 15-19 век“.