Начало / Последни новини / 8-годишната Нора Рашева се класира осма на Световното по класически шахмат в Батуми
Снимка: София Николадзе

С актив от 7,5 точки от 11 възможни 8-годишната Нора Рашева остана на крачка от бронзовия медал, който печелеше при победа в последния кръг.

Малката плевенска шахматистка игра срещу свои връстнички от Южна Африка, САЩ, Украйна, Литва, Русия, Иран, Румъния, Грузия, Виетнам и Монголия и завърши шампионата със 7 победи, 1 реми и 3 загуби в конкуренцията на 87 състезателки.

Драматичен за Нора е последният, 11 кръг срещу монголската шахматистка Унурзул. „Оценката на позицията се променяше от спечелена в загубена и обратно на няколко пъти. Напрежението от големия залог скова и двете малки шахматистки. В момент, в който смятахме, че партията е решена в полза на Нора, тя сбърка фатално и допусна противничката й да си произведе дама. Така монголската състезателка спечели сребърния медал, а Нора зае осмото място”, разказа треньорката на Нора – мс Христинка Илиева. Тя сподели още, че е доволна от представянето на Нора, която е издържала дългия маратон от 11 партии, в които, по думите на треньорката, е имало и много красиви комбинации, но и детински грешки. Хубаво щеше да бъде да завършим в призовата тройка, но и 8-то място вдъхва надежди за в бъдеще, каза Илиева.

14874996_1764185953834797_1312130643_n

Тя изказа благодарности към Община Плевен, Татяна Кирилова, Васил Антонов и Милен Георгиев, с чиято финансова подкрепа с Нора Рашева успяха да заминат за участие в шампионата.

От българския отбор с отлично представяне са и Диляна Иванова (до 10 г) – 7 точки (19 място), Светлен Иванов (до 8 г) – 7 точки (21 място) и Момчил Петков (до 12 г) – 7 точки (23 място)

Първенството се проведе от 18 до 30 октомври и събра над 700 деца до 12 години от целия свят.