Ежегодно от 1992 година насам ООН и Европейският съюз честват 8 април като Международен ден на ромите. Всъщност той е обявен като ден на ромите още през 1990 г., по време на 4-ия Световен ромски конгрес на Международната организация “Романо юнион”. На тази дата ромите по цял свят отдават и почит към жертвите на този етнос през Втората световна война.
Още през 1971 г. в Лондон се провежда за първи път световен ромски конгрес, с участието на представители на ромите от всички континенти и на индийското правителство. Там е поставено и началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност. Приети са флагът и химнът на ромите, който е популярната и в България песен “Джелем, джелем”.
Знамето на организацията е червено колело с 16 спици върху полета в синьо и зелено. То символизира небето и тревата, както и волния чергарски живот на ромите в миналото. Колелото с 16 спици в древна Индия се е наричало “чакра”, което пък от своя страна напомня за индийския произход на ромите и дългия път, който са извървели от Индия до Европа.