Преди 130 години, на 6 септември 1885 г., се извършва фактическото обединение на Княжество България и Източна Румелия. Съединението идва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат, подкрепен от българския княз Александър I и ръководен от майор Данаил Николаев.Важна роля на координатор на събитията играе Българският таен централен революционен комитет (БТЦРК), създаден под ръководството на Захари Стоянов. Съединението се извършва
Съединението получава дипломатическо и международно признание с българо-турската спогодба от 20 януари и Топханенския акт на Великите сили от 24 март 1886 г. В замяна на османското съгласие за персонална уния на Княжество България и Източна Румелия начело с българския княз България отстъпва на Османската империя Кърджалийска околия. Сливането на Северна и Южна България е утвърдено окончателно едва с признаването на българската независимост през 1908-1909 година.
В Плевен годишнината от Съединението ще бъде отбелязана с ритуал пред паметника на ІV Пехотен полк в Градската градина. Той ще започне в 11 часа с панихида.