Начало / Последни новини / 24 години от паметното 2:1 срещу Германия на Световното в САЩ

24 години от паметното 2:1 срещу Германия на Световното в САЩ

Днес се навършват 24 години от победата на България над Германия в Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г.  Тогава отборът на Димитър Пенев разби действащия световен шампион с 2:1 в четвъртфинална среща от Мондиала в САЩ и за първи път българите играха на полуфинал. Това остава недостижим връх за българския футбол, а Пеневата чета записа със златни букви имената си в историята на българския спорт.

Начело в българския отбор тогава са Христо Стоичков, Йордан Лечков, Краси Балъков, Емил Костадинов, Боби Михайлов и Наско Сираков. Българите успяват да сразят  германския отбор, в който са такива звезди като Лотар Матеус, Юрген Клинсман, Руди Фьорер и Матиас Замер.

Мачът на „Джайънт Стейдиъм“ и до днес си остава връхната точка на българския футбол. Драмата за германците се разигра във второто полувреме, когато точно за три минути българите сътвориха един от най-паметните обрати в историята на Световните първенства. Първо Стоичков вкара прекрасен гол от пряк свободен удар в 75-та минута. После в 78-та минута пък Йордан Лечков отправи ювелирен удар с глава, който препарира германския вратар Бодо Илгнер и даде победата в ръцете на България.