Днес, 17 ноември, се навършват 189 години от рождението на родоначалника на българската възрожденска литература Петко Славейков. Определян като един от един от стълбовете на Българското възраждане, той подчинява живота си на обществената, литературната и политическата си дейност на възпитанието и самоосъзнаването на своя народ.
Първите му книги са издадени през 1952 година – “Смесена китка”, “Песнопойка” и “Басненик”. Като творец върхът на неговия гений е поемата “Изворът на Белоногата”, чиято основа е народно предание. Петко Славейков е и първият български автор на басни, превежда и адаптира към българската действителност чужди автори. Малко известен факт е, че той е автор и на първата запазена и до наши дни готварска книга.
Трудно може да бъде описана с думи важността на всички издавани от него вестници и списания, поддържали духа и волята за свобода на българите живи.
Виден общественик, поет, просветен деец, публицист, издател на едни от най-важните и четени вестници за възрожденския български народ, след възстановяването на българската държава към тези си дейности той прибавя и политическа кариера. Като политик два пъти заема постовете министър на вътрешните работи в правителствата на Петко Каравелов (1881 и 1884-85г.).