Кой не си спомня веселите, увлекателни истории „Тошко Африкански”, „Ането”, „Житената питка“, български народни приказки и разказите „Ръж”, „Жълтици“ и „Имане”?Всички те са дело на талантливия български писател и преводач, известен със своите разкази и книги за деца, Ангел Каралийчев. Днес се навършват 115 години от рождението му.
Ангел Иванов Каралийчев е роден на 21 август 1902 в Стражица. Писателската му дейност започва, когато е на 17 години в списание „Ученическа мисъл“, където помества стихотворението си „Орелът“. Работи известно време в общината в Стражица. Следва химия в Софийския университет. Дипломира се в Свободния университет днес УНСС, през 1928, където завършва дипломация.
Любопитен и съдбовен момент от живота на писателя е свързан с влюбването в бъдещата му спътница в живота Вела Ушева. След като се запознал с красивата актриса и срещите между двамата зачестили, писателят често изпитвал съмнения и се терзаел от ревност. Веднъж, след безобидно спречкване с Вела, Каралийчев посегнал на живота си. Мъката на влюбения писател била толкова огромна, че без да се замисля, той опрял дулото на револвера до гърдите си. Натиснал спусъка и след изстрела рухнал на пода. В безсъзнание Каралийчев бил откаран до тогавашната „Бърза помощ“ – пулсът едва-едва се усещал. Близо два месеца лекарите се борили за живота на писателя. Хирурзите решили да не вадят фаталния куршум от тялото на писателя. Той останал в гърба на писателя цели 45 години, чак до края на дните му.
Той пише разкази, пътеписи, приказки, както и авторизирани приказки и легенди от българския и чуждестранния фолклор. Автор е на книгите с разкази „Ръж“, „Жълтици“, „Имане“, „Сребърна ръкойка“, както и на 15 книги за деца и юноши: „Приказен свят“, „Ането“, „Тошко Африкански“, „Житената питка“ и др. Една от най-обичаните му книги е „Приказен свят“. За нея през 1974 г. Каралийчев получава от Международния съвет за детско-юношеска литература (IBBY) грамота на името на Андерсен и е вписан в почетната книга „Х. Кр. Андерсен“.