Начало / Спорт / 100 мотоциклетисти се срещат в Долна Митрополия за финала на Източноевропейския шампионат

супермото-Долна-Митрополия

100 състезатели ще се срещнат на пистата в Долна Митрополия за финала на Източноевропейския шампионат по мотоциклетизъм на писта за сезон 2013, информират от Българската федерация по мотоциклетизъм. Официалните тренировки са в събота, а официалното откриване е в неделя, 20 октомври, от 10:30 часа,след което са стартовете във всички класове. Входът за състезанието е свободен.

Заявки за участие са подали пилоти от Турция, Румъния, Македония, Сърбия и България. Източноевропейският шампионат по мотоциклетизъм на писта стартира в ранния април на пистата в Серес, Гърция, след са организирани общо 4 кръга – по два в Сърбия и България. Планираните два кръга в Румъния и Турция отпадат поради проблеми с пистите, но въпреки това шампионатът е с два кръга повече отколкото през миналата година.

В клас SP Junior, 125сс, сърбинът Мартин Вугринец още през септември спечели своята шампионска титла след пет поредни победи над Таня Иванова от България, трети в класирането е сънародникът на Вугринец – Джордже Ракич. Въпреки че е назад с точките, Милен Георгиев също има сериозен шанс да се качи на подиума за кръга, като реално има шанс и за третото място в шампионата, при условие, че спечели победата в Плевен, коментират от Федерацията.

Суперспорт 600 се оказва труден клас за българските състезатели през сезона. Там основната битка за шампионската титла се води между румънеца Йонел Паскота (Ямаха, 101 точки) и сърбина Ненад Стоянович (Ямаха, 98 точки).

Бойко Божинов засега е най-добре представящият се българин – трета позиция преди финала с 67 точки. Четвърти е победителят от Серес Светлин Иванов, който пропусна петия кръг в Сърбия и към момента има 54 точки.

Сметките и на четиримата обаче могат да бъдат доста объркани от участието на Александър Тодоров, който след два пропуснати сезона отново се връща в спорта с амбицията за победа в Плевен.

Клас Суперщок 1000сс ще предостави на публиката традиционните силни емоции поради факта, че се очаква силна концентрация на отлични и бързи пилоти, които ще трябва да разпределят медалите за сезона.

С четири поредни победи Мартин Чой (БМВ, 100 точки) е начело в класирането пред Калин Кулев (БМВ, 80 точки). И двамата нямат право она грешка, но след тях състезателите в класирането също са оставили разпределението на бронза за този октомврийски уикенд.

Красен Кънчев (БМВ, 57 точки) е трети в класирането до момента. След него на четвърта позиция дебне най-бързият сърбин Милош Милованович (БМВ, 54 точки). Димитър Митов (Сузуки) е пети с 48 точки.

В клас Супербайк Серия 600сс турският пилот Фуркан Йерилмаз (Ямаха, 91 точки) вече е завоювал шампионската титла, но и в това финално състезание ще участва, за да добави към колекцията си победа в Плевен, която все още му липсва.

Дали това ще се случи обаче е крайно неясно, защото много пилоти също са се прицелили в първото място на подиума.

Сърдан Гаврилович (Ямаха, 54 точки) от Сърбия и Петър Петров (Ямаха, 54 точки) ще се борят усилено за вицешампионската титла, но с шансове за влизане в тройката е и Красимир Михайлов (Кавазаки, 45 точки).

Без шансове за тройката, но с реална възможност за победа в кръга, Паскал Дичев (Хонда, 25 точки) може да дублира победата си от юнския кръг.

Супербайк Серия 1000сс през годината бе доминиран от сърбина Деян Радулович (БМВ), който с три победи и две втори места вече е шампион, но двете му загуби дойдоха от българския пилот Александър Ленев (Хонда, 50 точки) който е четвърти в класирането.

Втората и третата позиция в класирането са временно заети към момента от Кадир Ербей (Турция, 57 точки) и Сашо Николов (Македония, 50 точки).

Радулович в Плевен ще кара определено за престиж, но всички останали в класирането ще се борят за медали, което прави борбата в клас Супербайк Серия 1000сс задължително зрелище за почитателите на мотоциклетния спорт.

Метеорологичната прогноза за почивните дни предвещава високи температури и много слънце, стартовите списъци са пълни, а това са чудесни предпоставки за един хубав завършек на пистовия сезон, коментират от Българската федерация по мотоциклетизъм.

Официалните тренировки са в събота, официалното откриване е неделя 10:30, след което са стартовете във всички класове. Като подарък към вярната публика, входът за състезанието е свободен.