„Нощ на учените” тази вечер в Медицинския университет

За втори път Медицинският университет в Плевен е организатор и домакин на европейската инициатива „Нощ на учените”, която ще се проведе днес, 28 септември в нашия град. Към инициативата ще се включат още София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна.

Плевенската “Нощ на учените” ще започне в 17 часа в Телекомуникационния ендоскопски център на Медицинския университет. В няколко секции ще бъдат представени основните теми, насочени към иновациите в медицината, роботиката и активното застаряване, новите материали и качество на живот. Идеята е по този начин публиката да разбере как всяка една област на науката е насочила своите усилия и прилага ефективни методи за съхраняване и удължаване на човешкия живот, обясниха организаторите от Медицинския университет.

Първа е презентацията на доц. д-р Владимир Савов от Авиационния факултет на Националния военен университет на тема дълголетието и военната авиация, която ще акцентира върху две основни тези. Едната е, че любимото хоби прави нашия живот по-дълъг и по-радостен. Има достатъчно научни потвърждения, че удоволствието, което получава човек от любимо занимание, наистина удължава неговия живот. Втората теза поддържа твърдението, че хората, занимаващи се с наука, живеят по-дълго. Действително много проучвания показват, че занимаващите се с умствен труд живеят по-дълго от тези, които не напрягат мозъка си.

Втората презентация ще изнесе доц. д-р Теодора Вълова, преподавател в Педагогически колеж-Плевен към Великотърновския университет, която ще запознае аудиторията с предизвикателствата пред образованието за възрастни през 21 век. Доцент Вълова ще изложи тезата, че ученето през целия живот е средство за реализиране на възможности и усъвършенстване на личността.

Третата презентация на тема „Вечно млада кожа – мит или реалност?” ще изнесе доц. д-р Соня Вълкова, лекар-дерматолог от Клиниката по дерматология и венерология към МУ-Плевен, която ще ни разкрие тайните на вечно младата кожа.

Последната презентация на тема „Съвременни иновативни методи в лечението на рака” ще насочи вниманието на аудиторията в съвсем друга посока, а именно към борбата на медицината с най-страшните болести на века – рака, сърдечносъдовите заболявания, диабета, множествената склероза и други.

Старт на „Нощ на учените” ще бъде даден зала „Амброаз Паре” в Телекомуникационния ендоскопски център ще дадат проф. д-р Анжелика Велкова, заместник-ректор по европейска интеграция и международно сътрудничество, проф. Атанас Кирилов, председател на Съюза на учените в България-клон Плевен и Алексей Зелов, заместник-кмет на Община Плевен.

Инициативата се реализира от преподаватели и студенти на Медицински университет-Плевен с активното участие на Съюза на учените в България-клон Плевен и подкрепата на Община-Плевен.

Прочетете също:

Водещи солисти на сцената на Международния фестивал за маримба и ударни инструменти – Плевен’2023 (програма)

От 4 до 9 юли в Плевен ще се проведе седмото издание на Международния фестивал …