Начало / Последни новини / Четирима плевенски състезатели с индивидуални постижения на Европейското по Шотокан Карате-до

От  1 до  3 април в гр. Суботица – Сърбия, се проведе Европейското първенство по Шотокан Карате-до за 2022 г., в което взеха участие над 1000 състезатели. В надпреварите 10 състезатели  на Шотокан карате клуб „Спартак 14” участваха в 4 състезателни дисциплини – ката шотокан, кумите шобу ипон, кумите шобу санбон и отборно кумите. С индивидуални постижения се завърнаха четирима от тях.

Ученикът на Спортно училище – Плевен Тихомир Тодоров,  стигна до финал в своята категория и зае второто място.  Травма, получена  на полуфиналната среща с азербайджанския състезател, попречи на Тихомир да вземе участие в другата дисциплина – шобу санбон кумите. В дисциплината Ката се класира четвърти.

С три бронзови отличия се завърнаха другите наши призьори. Станислав Станчев при 12-13 г. момчета в дисц. Шобу ипон кумите грабна бронза и се класира 4-ти в ката. Максимилиан Рупчански след 2 победи и 1 загуба се класира на 3 място в дисциплината шобу санбон при 16-17 г. юноши. Мирела Йолова стана трета при девойки 18-20 г. в дисциплината Шобу ипон кумите. Това беше последно участие за Мирела при девойките, от есента тя ще се състезава при жени над 21 г.

На 4 място в спор за бронза, остана състезателката ни по ката Гергана Атанасова при 18 + г. девойки и жени. Фаталните 2 стотни не достигнаха на Гергана да се изкачи на стълбичката.

Значителен е приносът на нашите състезатели в отборната дисциплина шобу ипон кумите.

Петър и Станислав Станчеви се класираха на второ място с отбора си при 12-15 г. юноши, кат. до 57 кг.

Стефани Иванова се класира на трето място с отбора си в дисц. Отборно кумите 12-15 г. микс /момичета и момчета/

Великослав Василев с отбора си грабнаха сребърния медал при тежките юноши 12-15 г, а Тихомир Тодоров с неговият отбор – бронза.

При юноши и младежи 16-20 г. , с участието на Габриел Рупчански / дванадесетокласник в Спортно училище/, отбора се класира на 2 място. Габриел изигра решаваща среща, реализира победа с Иппон, което доведе до успеха на отбора. На почетната стълбичка заслужено отбора му връчи купата.

Най-престижно класиране направи отбора ни при 16-20 г. юноши и девойки микс, които с участието на състезателката ни Мирела Йолова,  се изкачиха до най-високото място на стълбичката и станаха Европейски шампиони за 2022 г.

„След този успешен връх на състезателния ни сезон, можем да кажем, че сме си свършили добре работата “ – изказаха мнение от треньорския щаб. „Не спираме участията си. Имаме редица турнири, на които да чистим грешките и да вървим напред към нови успехи.“

Освен спортните постижения, Спортно училище – Плевен награди своите най-успешни спортисти за изминалата 2021 г. На престижното първо място в категория „Най- перспективен млад състезател”  бе класиран Тихомир Тодоров – 8 клас.

В  десетката за „Спортист на годината“ намери своето заслужено място деветокласникът Максимилиан Рупчански.