Начало / Спорт / Убедително представяне на плевенските шахматисти в турнира „Млад гросмайстор”

Убедително представяне на плевенските шахматисти в турнира „Млад гросмайстор”

Плевенските шахматисти Симонета Иванова и Валентин Митев убедително спечелиха първите места във второто издание  на шахматния турнир „Млад гросмайстор“, който се проведе през почивните дни в Плевен.

Надпреварата беше открита от плевенския гросмайстор Борис Чаталбашев.

Зад шахматните дъски седнаха най-добрите млади шахматисти от Плевен, Червен бряг, Велико Търново и Трявна. Включиха се и много дебютанти. Победителите от първия турнир“ Млад гросмайстор“ през октомври трябваше да отстояват призовите си места. Стремежът на всички останали беше да попаднат в първите четири във възрастовите групи до 8, 10, 12 и 16 години, за които бяха подсигурени шахматни учебници, издадени на български. Независимо от постижението си , всяко дете получи грамота.Победителите  станаха известни след изиграването на 7 кръга по Швейцарска система при едночасова контрола за мислене.

Симонета Иванова се класира първа в групата до 16 г. със 7 спечелени точки, а Валентин Митев стана първи при 10-годишните с 6.5 точки актив. В другите две групи на първо място отново са плевенски състезатели – Кристина Апулчева с 4 т. е първа в групата до 8 години, а Владимир Върбанов с 4.5 т. е първи в групата до 12 г.

Младите таланти бяха наградени лично от гросмайстор Борис Чаталбашев.

Турнирът „Млад гросмайстор”  е част от проекта „Надеждите на България“, в който партньор е  СКШ“ Плевен 21″. Главен организатор на веригата турнири е ШК „Веселин Топалов“ от Варна, а финансирането е предоставено от фондация „Америка за България“. Целта на програмата е популяризиране на шахматната игра сред учениците, предоставяне на свободен достъп за участие в надпреварите и определяне на най-добрите 16 шахматисти, които ще продължат на финала в Трявна.
Ето имената на класиралите се на първите четири места в отделните групи във второто издание на турнира „Млад гросмайстор”: