Седем сватбени фотографи от Плевен – Деница Иванова, Камелия Димитрова, Николай Димитров, Ивелин Илиев, Александър Илиев – Санди, Милен Маринов и Миглена Иванова,откриха във фоайето на зала „Катя Попова” обща изложба на фотографии, запечатали красиви мигове от сватбени тържества. Мотото на изложбата е „Малки истории за голямата любов” и тя се организира със съдействието на Националната сватбена асоциация.
Идеята е да покажем на широката публика изкуството на нашите фотографи, чийто професионализъм е на най-високо ниво, каза при откриването Дора Калинова, председател на НСА.
„След сватбата остават спомените, запечатани на фотоси и на видеофилм. Ако спомените не са закрепени в тях, много могат да бъдат забравени. Затова не бива да се прави компромис с избора на фотограф и видеооператор. Това е една от причините да направим тази изложба”, подчерта Калинова.
Неслучайно изложбата е подредена във фоайето на зала „Катя Попова”, тъй като тя е официалното място, определено от Община Плевен, за сключване на граждански брак. И след дългата зима и Великденските ограничения за сключване на църковен брак, вече идва времето на сватбите и много хора ще могат да се запознаят с произведенията на седмината фотографи. Дора Калинова съобщи, че съботата след Великден вече има заявени 10 сватбени ритуала.
Изложбата ще остане открита до края на месеца.
Четири дни следсватбена фотосесия в Испания
Сватбените фотографи често трябва да изпълняват и по-странни желания на своите клиенти. Деница Рулинска Иванова разказа за четиридневното си пътуване до Испания, където правила сватбена фотосесия. Младоженците сключили брак в Плевен, където са близките и приятелите им, но тъй като живеят във Валенсия, пожелали точно там да направят сватбената си фотосесия. Продукта от това приключение може да се види в изложбата.
За сватбената фотография Деница казва, че е колкото работа, толкова и изкуство. „Ако нямаш усета, трудно ще се получат хубавите сватбени фотографии”, казва младата фотографка и обяснява, че за фотографите сватбата е събитие, което трае твърде кратко на фона на предварителната подготовка и последващата работа по фотосите. „Прави се по-различна обработка, за да се придаде повече нежност на излъчването. Това определя този вид фотография като истинско изкуство”, обясни Деница.