„Плановете ни са максимум до края на месец юли ремонтът на покрива и вътре в сградата на читалище „Съгласие 1869” да приключи”, това съобщи секретарят на плевенското читалище Маргарита Лазарова. Всички дейности се финансират от собствения бюджет на културната институция, а с труда си се включва целият екип.
Маргарита Лазарова обясни, че ремонтът е започнал малко след приключването на годишните спектакли на школите, след което е обсъдено какви обновявания може да си позволи читалището и какво е неотложно да се направи.
Като първи и най-голям проблем се оказва отново състоянието на покрива, който е много сложна конструкция от кула, плосък покрив и част, покрита с цигли. „По принцип всяко лято ремонтираме покрива и непрекъснато възникват проблеми с него, нуждае се от основен ремонт. Сега се наложи северният скат да бъде покрит наново, защото носещата конструкция отдолу е изцяло поддала и ние се учудваме как изобщо е стоял в такъв цялостен вид. Така че започнахме от покрива, от коминните тела, които имат нужда от възстановяване и от водосточните оттоци под плоската част на покрива, която се наводнява при всеки дъжд”, обясни Лазарова. Сега се изчаква да престанат дъждовете и повърхностите да изсъхнат. Това, което предстои да се направим, е да се вкара част от оттока на плоската част на покрива във водосточните тръби, които са вътре в залата на салона и преминават през сградата, защото такава е конструкцията на водосбора. „Това ще го правим с помощта на външни консултанти, наши сили и възможностите, с които разполагаме. Всяка стотинка се вкарва там, където трябва”, подчерта секретарят на читалище „Съгласие 1869”.
След като пък разположената в сградата на читалището книжарница освободи заемания от детска литература втори етаж, залата е боядисана, направена е лека преграда към стълбището, за да се изолира книжарницата, отворена е и втората врата към балкона на салона. Така е обособена една светла, уютна и приятна зала. „Все още не сме измислили как ще бъде кръстена, но може да се ползва за различни цели – да се аранжират творби на художници, да се прави представяне на книги, срещи с автори и т.н. Надяваме се, че и със столовете, които си позволихме да купим на промоция, ще може да се направи нещо наистина хубаво”, разказа за плановете Маргарита Лазарова.
С това обаче огромният обем от дейности съвсем не приключва. Сменени са дограмите и вратите почти в цялата сграда, боядисано е, в библиотеката е изциклен и паркетът, сложени са и допълнителни отоплителни тела – и всичко това с усилията на служителите в читалището. Преработва се и електрическата инсталация, която се нуждае от основен ремонт, защото проблемите са наслагвани с годините и крият редица рискове.
Сериозни дейности и подкрепа са наложителни и за сутерена, където репетират децата и ансамбъла за фолклорни танци на Михаил Денев. Лазарова обясни, че много сериозен проблем е канализацията на сградата на читалището и връзката й с градската система. „Когато атмосферното налягане навън се промени, „ароматът” вътре в сградата е невероятен, каквото и да правим. Всяка есен долу ремонтираме частично, боядисваме. Проблемът е, че има високи подпочвени води и водата се просмуква. А и тоалетните са наблизо. Там нещата изискват наистина сериозна сума, която обаче не е по силите ни”, уточни Маргарита Лазарова.
Що се отнася до евентуален ремонт на салона, то за това ще са необходими също много средства. Само за пример – 500 са столовете за зрителите, а един хубав стол за зала е от порядъка на 50 лв., и това са пари само за столовете. Ремонтът там е много труден, защото и височината на залата е огромна. „Миналото лято се опитахме да направим тавана, но се оказа, че не можем да съберем пари само за скелето, което трябва да се построи, за да работят майсторите. Не е по нашите сили да ремонтираме залата, тя има особени изисквания, много специфични, и трябва да викаме строители и бригади, които са специализирани”, каза още секретарят на читалището. Тя допълни, че салонът не е ремонтиран от 50 години. Преди 3 години екипът на читалището обаче успява, отново със собствени средства и сили, да смени тапицерията на всички столове за 5 хил. лв. така стол по стол всичко е шлайфано, лакирано, отремонтирано и възстановено.
На въпрос не може ли да се кандидатства за финансиране по някоя програма, Маргарита Лазарова припомни, че има готов и одобрен проект за 3.5 млн. лв. по ОП „Регионално развитие”. Той обаче стои, заедно с други проекти, в групата на чакащи финансиране от програмата. И всичко това при условие, че има неусвоени пари по тази програма.
„Когато дойде публиката, тя трябва да се чувства добре – да й е приятно. Затова поддържането е изключително важно и при нас това е ежедневие”, подчерта секретарят на читалище „Съгласие 1869”.