Акценти

Пчелните продукти засилват имунитета през есента

DSCN2962

Пчелните продукти са много подходящи за засилване на имунитета през есенния сезон. Те са естествено средство за профилактика и лечение, познато от древността, сподели Петя Иванова, председател на Националното сдружение на жените пчелари в страната, създадено през 2011 година в Габрово. Тя е една от участничките в 5-дневния фестивал на меда, който започна вчера в Плевен.

В дългогодишната си пчеларска практика Петя е натрупала огромен опит и информация за приложението и качествата на пчелните продукти, които с удоволствие споделя с интересуващите се. Лечебните свойства на пчелните продукти допълват техните хранителни и вкусови качества. Те са своеобразен концентрат от витамини, ензими, аминокиселини, хормони, антибиотици и др., които играят роля на медикаменти от естествен произход.

Прополисът, наречен пчелен клей, се състои от растителни смоли, балсами, восък, етерични масла, желязо, микроелементи – мед, цинк, манган, кобалт, примесени с цветен прашец, флавоноиди, секрет от слюнчените жлези на пчелите.

В народната медицина се използва като биостимулатор, повишаващ физическата издръжливост и премахващ умората. Използва се като 20 капки, разтворени в няколко глътки вода, сутрин на гладно. Това е перфектно средство за укрепване на имунитета, особено в сезона на вирусите и настинките, разказа тя. Благодарение на своите антивирусни, антитоксични и противовъзпалителни свойства, прополисът намира все по-широко приложение. Той заздравява лигавицата на устната кухина, действа благотворно при болести на венците.

Лечебните свойства на пчелния восък също са известни и признати от древността. От пчелен восък и сега се приготвят пластири и мехлеми. Сръчните дами могат да си приготвят от него богат лечебен крем, като го разтопят на водна баня и го смесят с вазелин, информира Иванова. От това разкрасително средство кожата на лицето става нежна и гладка.

Друг важен продукт за човешкото здраве е пчелният прашещ, който се предлага като разноцветни гранулки. Консумира се сутрин на гладно, като се разтваря 1 с.л. прашец в кофичка кисело мляко. Богат е на ензими, витамини и минерали, обясни Иванова.

Производителката на мед обясни, че сладкият дар от пчелите се дели на два вида – нектарен, който от своя страна може да бъде монофлорен (само от едно растение) или полифлорен, и манов. Мановият мед е минерален и изходящият материал за него е маната. Тя се е сладък сок, отделян от листните въшки и други насекоми, хранещи се със соковете на липата, върбата, дъба и други дървета. Всички видове мед е добре да се консумират на гладно. Когато се разтварят във вода или чай, те трябва да са хладки, а не горещи.

 „Медът представлява смес от прости захари, ето защо се усвоява много бързо от организма, т.е. не е необходимо организмът да губи енергия, за да го усвоява. Той е природно средство за профилактика и лечение на много болести”, уверена е дългогодишната пчеларка.

От столетия е известно, че течното злато укрепва имунитета, бори се с вирусите, бактериите, болката, успокоява възпаленията, има антиалергично, кръвообразуващо, кардиотонично, невротонично, детоксично и регенеративно действие. Той засилва като цяло организма, подходящ е и за хора с анемия. Липовият мед е много подходящ при простудни заболявания и възпалителни процеси на горните дихателни пътища, а акациевият пък е с нисък гликемичен индекс (под 30) и е подходящ за деца и диабетици и помага при стомашно-чревни проблеми, чернодробни и бъбречни заболявания.

Истинският мед кристализира и това е нормално. Ако искате да го втечните в домашни условия, трябва да го направите на водна баня. Една от любимите здравословни рецепти на  Петя Иванова е следната: смесват се 100 г пчелен прашец с 1 кг мед и със сока от един килограм лимони, за да се получи сладък гъст сироп. Към него се добавя вода и се получава прекрасна освежаваща напитка и здравословна напитка.

Друга полезна и вкусна рецепта е смесването на сусамов тахан с мед – пропорцията е според вкуса. Сладкият пастет е много вкусен, намазан на филийка хляб. Може да се консумира и с лъжицата от буркана. Тя е прекрасно средство за успокоение на стомаха.

Прочетете също:

Ден на дъвката е днес

На 23 септември през 1848 г. американецът Джон Къртис произвежда в дома си бонбон от …