Над 220 изпълнители от 16 селища на Северна България се включиха в първото издание на фолклорния фестивал „Пъстра шевица” в Червен бряг, което даде заявка за едно от значимите културни събития в региона. Това споделиха след събитието организаторите от НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908”, които с подкрепата на Община Червен бряг имат намерение да превърнат ежегодното провеждане на фестивала през юни в традиция.
Наред със самодейците от Червен бряг и селищата от общината, на сцената в градския парк се изявиха гостуващите състави от Монтана, Враца, София, Дряново и с. Селановци. Най-многобройна беше групата от град Кула – над 50 изпълнители на възраст от 8 до 80 години, които се включиха във всички раздели – обработен, автентичен фолклор, както и в дефилето на народните носии. Те представиха обичаите, песните, танците, традициите и носиите от различни етнографски райони.
Конкурсният характер на раздел „Обработен фолклор” беше гарантиран от жури с председател доц. д-р Веселка Тончева от Института за фолклор при БАН и членове фолклориста Никола Ценкуловски и Огнян Летов – хореограф при Центъра за работа с деца в Плевен.
Най-много отличия журито присъди на домакините – 11 награди и медали в различните раздели и възрастови групи за представителите на НЧ „Н.Й. Вапцаров” и три класирани на второ място танцови състава от Центъра за работа с деца и ОУ „Хр. Смирненски” в Червен бряг.
С ентусиазъм и овации публиката посрещаше и изпращаше участниците. Като особено впечатляващо организаторите определиха представянето на Народния хор при Читалището в Кула с тяхното тригласно пеене, танцовия състав „Северняци” при НЧ „Самообразование 1894” на с. Селановци с уникалните автентични хора, детския танцов състав „Балканджийче” на читалището в Дряново и още много, много ритми, багри и звуци, вплетени в пъстрата шевица на родния фолклор.