Начало / Последни новини / Плевенски състезател спечели Купа „Плевен ХХІ”

Плевенски състезател спечели Купа „Плевен ХХІ”

Светозар Цеков спечели Купа „Плевен XXI“ в шахматния турнир, който се проведе на 17 и 18 октомври в Плевен. 27-годишният състезател на ШК Спартак Плевен спечели отличието и парична награда от 400 лв. със стопроцентов резултат 7 от 7 възможни. Втора и трета награда в Опен турнира отидоха при  мс Красимир Бочев и мс Румен Ташков от ШК „Враца“ – Враца, които останаха само с една точка след победителя.

Малката Купа „Плевен ХХІ” при състезателите до 8 години спечели Лъчезар Ралчев, състезател на Елит – София. Второ място със същия брой точки зае Симеон Тодев от Пловдив Пловдив, а бронзовият медал спечели Данислав Гърков от СКШ „Плевен XXI“ с 5 точки.
Общо 104 шахматисти от 20 клуба участваха във Втория турнир за Купа „Плевен ХХІ”. От тях 80 участваха в открития турнир с ело под 2300. Сред тях много държавни шампиони в различни възрастови групи.  В турнира за малката купа участваха 24 деца до 8 години, представители на шест клуба –  Плевен 21, Спартак Плевен 21, Елит София, Михаил Ботвиник София, Пловдив Пловдив и Пристис Русе.

Купата на името на плевенската треньорка Зоя Петкова беше връчена на най-добре представилия се състезател до 12 години – Валентин Митев, от ШК „Плевен 21”  с 5т. Момчето показа силна игра и зае място в десятката на генералното класиране.
В края на турнира СКШ „Плевен 21“ обяви своя най-добър състезател за 2015г.. Това е 18-годишният ученик от МГ „Гео Милев“ Дарио Дерешки. Тази година Дарио спечели бронзов медал на Държавното индивидуално първенство по класически шах в гр.Пловдив и стана носител на Национална купа „Ивис“ в София.

„Провеждането на два отделни турнира се оказа много успешна и даде възможност за изява на всички, включили се в надпреварата”, коментира мс Христинка Илиева, треньор на ШК „Плевен ХХІ” и сътрудник на главния  съдияна турнира Димитър Илиев.

ThumbID088939торта

Освен Купа, медали и грамоти, малките шахматисти до 8 години, получиха книжки от книжарница Хеликон. Голямата изненада беше торта- шахматна дъска.
Турнирите за Купа „Плевен ХХІ” са включени в Спортния календар на Община Плевен за 2015г.  Турнирът ще важи за изчисляване на българско ело. Намерението е през следващата година турнирът да има международно участие и да важи за Фиде ело, съобщи Христинка Илиева.

Организатор  е ШК „Плевен 21“ със съдействието на ШК „Ан пасан“ София  и Община Плевен. Общият награден фонд на турнира е 2 000 лв.

Ето носителите и на останалите индивидуални отричия:

Женска награда – плевенчанката  фиде-майстор Симонета Иванова, състезателка на „Бургас“ с 4,.5 т.
Награда за сеньори над 65г. – мс Петър Арнаудов „Абритус“ Разград с 5т.
Младежи до 20г. Емил Стефанов „Етър“ ВТ, с 5т.