Своят кът на книжнината и писмеността представи днес пред плевенчани Диян Павлов – Джими. „Снощи с ужас разбрах от интернет, че днес откривам музей. Трябва да кажа, че това не е музей, но много прилича. Не е и театър, но много прилича. Не е и училище, но много прилича. Не е и шоу, но много прилича. Въобще – не е като нищо на света”, представи пред събралите се гости домакинът своя 5-годишен труд. След това с думите на Конфуций – „Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах“, той прикани присъстващите да се потопят заедно с него в историята на далечните страни чрез силата на въображението, със скоростта на мисълта и крилете на фантазията.
Пътешествието започва от пещерните рисунки и стига до по-познатите нам способи за писмо и четмо. „Древните са казвали: „Знанието уби мъдростта”. А днешната констатация е, че информацията уби знанието”, с тези думи Диян Павлов започна своята презентация към миналото. Той сподели, че днес младите са свикнали да натиснат няколко копчета на компютъра и телефона си и да получат информацията, която им е нужна. Те не искат да знаят, защото за тях има много по-лесен начин за намиране на нужната им информация. Преди 40 хил. години обаче не е било така. С течение на времето хората са се развивали и за това говори еволюцията и множеството останали доказателства. Свидетелство за това развитие са и първите писмени знаци, оставени върху стените на пещерите. Това все още не били съвсем знаци, а по-скоро рисунки, но през годините те се усъвършенстват и водят до създаването на писмеността, уточнява Диян Павлов. И така, започвайки с далечната праистория, домакинът над час разказва и показва клиновидното писмо върху глинени плочки, египетските папируси, дървените дъски за писане, та чак до печатницата на Гутенберг.
От днес този кът на книжнината и писмеността е достъпен за всички желаещи да го разгледат. Адресът, на който може да бъде намерен той, е ул. „Петко Каравелов“ 8А , в близост до ОУ „Йордан Йовков“.