Община Плевен отказа да съфинансира новия брой на Алманах „Мизия“, който се издава от Дружеството на писателите в Плевен, информира за infopleven неговия председател Лалка Павлова. Тя поясни, че проектът, с който Дружеството е заявило потребност от 1 500 лева от местната хазна, не е бил одобрен на Втората конкурсна сесия за съфинансиране на проекти от Трети раздел на Културния календар на града.
Лалка Павлова не скри изненадата си от отказа на местната власт. 26-тото издание на алманаха вече е предадено за предпечат във издателство „Фабер“ – Търново, и се очаква разпечатката му за редактиране. Традиционно то се представя пред публика в Деня на народните будители 1 ноември. Алманахът включва произведения на всички членове на дружеството, заедно с почетните членове и почетния председател. В него има проза, публицистика, есеистика, преводи, литературна критика.
„Дружеството на писателите в Плевен, в което членуват 53-ма творци, е надпартийна организация с идеална цел и в него има представители и симпатизанти на всички политически партии (в това число и на ПП „Герб“). То отново беше пренебрегнато от Община Плевен по отношение на финансирането на единствения алманах в град Плевен – „Мизия“, отразяващ културния живот на целия град. През 2013 година, която беше и юбилейна за Дружеството, се наложи да водим „битка“ за неговото финансиране, след като това е традиция, спазвана в продължение на 25 години. На 26-тата година от издаването му се оказа, че Община Плевен отново се постави в позицията на мащеха спрямо Дружеството на писателите“, коментира Павлова.
Управителният съвет на творческата организация ще поиска лична среща с кмета Димитър Стойков, като се надява „разумът да победи“, тъй като тъй като издаването на алманаха е важна част от историята на Плевен. И след век то ще говори на потомците, че през 2014 в нашия град са чествани 145-годишнината от първото театрално представление в града, 60-годишнината на Регионалната библиотека „Христо Смирненски“, 50 години от създаването на Духовия оркестър и Клуба на дейците на културата. Защото написаното остава, а казаното отлита, коментира още Павлова.