Акценти

Обичайното сезонно увеличение на варицелите отчитат от РЗИ – Плевен

Леко завишаване на регистрираните заболявания в областта през  месец май спрямо предходния едномесечен период отчитат от Регионалната здравна инспекция в Плевен. Увеличението е основно за сметка на регистрираните случаи на варицела – общо 62 за областта срещу 42 през месец април. По думите на епидемиолога д-р Бонеслав Бонев това увеличение не е тревожно и е обичайно за сезона. От капковите инфекции през месец май са регистрирани още три вирусни хепатита тип Б, една скарлатина, три туберкулози. Има един нов слечай на лаймска болест срещу четири през предходния месец.

От групата на чревните инфекции са регистрирани 20 случая, с един по-малко спрямо април. Най-голям е броят на ентероколитите – общо 14 в областта. Има един съобщен случай на хепатит тип А и една салмонела в Плевен.

Общо регистрираните през май заболявания са 91 срешу 83 през предходния месец април.

Прочетете също:

Арт школа „Колорит” подари на Плевен над 250 награди от национални и международни конкурси, а Майя Ананиева получи отличието на ЮНЕСКО за 2026 година

Броени дни след Празника на Плевен възпитаниците на арт школа „Колорит“ с ръководител Майя Ананиева …