Начало / Общество / Нора Рашева взе златото на блиц след директна елиминация

Нора Рашева взе златото на блиц след директна елиминация

Златният медал при момичетата до 8 години от Държавния шампионат по шахмат блиц, който се проведе в Плевен, се реши след директна елиминация между състезателката на СКШ „Плевен 21”  – Нора Рашева и състезателката на ШК „Енергия 21” – Добрич – Ивелина Христова. Двете момичета събраха еднакъв брой точки и бяха с равни показатели, което е прецедент, обясни Петьо Маринов, председател на СКШ „Спартак Плевен 21” и член на УС на БФШ. Представителите на федерацията и на клубовете, участници в турнира, взеха решение шампионът да бъде избран в директна елиминация между двете претендентки. С жребий беше определено кой ще играе с белите фигури и нашето момиче успя да спечели решаващата партия. Това е втори златен медал за 8-годишната Нора Рашева от Държавния индивидуален шампионат. Първият тя взе в турнира по класически шах. След двубоя имаше сълзи на разочарование, но в крайна сметка играта е това – има победители и победени.

държавно първенство по шах

На второ място при момичета 8 г. втора остана Ивелина Христова, трета е – Христина Бакалова– ШК „Ан Пасан“ – София.  При момчета 8 г. златният медал спечели  Симеон Тодев– ШК „Пловдив“.  Втори е Николай Желев – ШК „Бургас 64“, трети – Божидар Тилев–ШК „Марица Изток“ – Раднево.

шах държавно първенство

При момичетата до 10 години първа е  Петя Караиванова – СКШ „Асеновец 2006“ – Асеновград, втора – Иванина Андонова  от ШК „Одесос“ – Варна, трета е  Боряна Димитрова от ШК „Шумен 2005“. При момчета до 10 г. победител стана Константин Георгиев от ШК „Юри Бендерев 1912“ – Перник , втори – Кристиян Милев от СКШ „Спартак Плевен XXI“, трети  – Александър Ташев от ШК „Ивис – Плюс“ – София.

Медалите връчиха експертите в Отдел „Младежки дейности, спорт и туризъм” при Община Плевен Теменуга Тодорова и Венко Николов.