На 21 май православната църква почита паметта на Свети Константин и неговата майка Елена.
Св. Константин е византийски император (307-337), който през 312 г. потеглил с войските си към Рим. Силите му били по-малобройни от тези на противника и затова той поискал подкрепа от Бога. Привечер, когато слънцето залязло, Константин видял на небето сияен кръст с надпис „С това ще победиш“, а вечерта сам Господ се явил в съня му и заповядал да направи знаме, подобно на кръста, и да начертае кръстове по шлемовете и щитовете на войниците си. Със силата на кръста Константин Велики успял да победи и влязъл тържествено в Рим. Няколко години по-късно майката на Константин, царица Елена, отива да посети светите места в Палестина и открива Кръста.
Според поверието Св. Елена носи градушка в ръкава на ризата си и затова през този ден стопаните не работят вкъщи и на полето.
С честването на Свети Константин и Елена се свързват нестинарските игри. В празненството участва цялото селище, но в огнената жарава играят само призваните: духът на светеца се вселява в тях, „прихваща ги“ и подчинявайки му се, те вещаят от негово име. Обикновено нестинарите са жени и мъже от един и същи род и умението им се предава по наследство. Сутринта те се събират в параклиса на светците, където се съхраняват техните свещени икони и нестинарският тъпан, съпровождащ обреда. С иконите в ръце нестинарите прекрачват с боси крака в жаравата и пристъпват бавно под ритъма на тъпана. Вярва се, че по време на своя танц те могат да влязат в контакт със светците Константин и Елена, които им помагат да пророкуват и да лекуват болести.
Името Константин в превод от гръцки език означава постоянен, търпелив, а Елена – светлина, сияние, а също и избраница.
На 21 май имен ден празнуват Елена, Елеонора, Константин, Константина, Костадин, Костадина, Костадинка.