Сдружение „Център за европейско развитие и квалификация” приключи успешно реализацията на проект „Лятно училище по изкуствата” в град Левски. Проектът беше реализиран по програма „Младежта в действие” и обхвана над 40 деца на възраст от 5 до 13 години. В продължение на три месеца през лятото децата, разделени в работни групи, овладяваха тънкостите на детския театър и на приложните изкуства декорация, художествена тъкан и керамика. В помощ на лятното училище се отзоваха възпитаници на Националната гимназия за приложни изкуства „Проф. Венко Колев” в Троян. Весела, Нетали, Полина, Кристина и Мирослав, заедно с ръководителя си Мартин Киров гостуваха в Левски и помагаха на малчуганите-керамици да измайсторят различни съдове и фигурки от глина, като заедно с това запознаха децата с различни техники за обработка на глината.
В най-многобройната група – тази по декорация, работиха Владимира, Даяна и Таня от инициативната група младежи под ръководството на Веселин Стоев. Участниците в тази група украсяваха бутилки с древна китайска техника, наречена декупаж, изработваха моливници с декорация от кожа. Но най-важното е, че се научиха да работят в екип и да си помагат, подчерта Ваня Ваньова, ръководител на проекта.
С много сръчност и фантазия работиха децата в групата по художествен текстил. На малки станчета те изработиха цветни пана, а с помощта на Адриана и Габриела с ръководител Силвия Чолакова участниците в групата имаха възможност да приложат художествените си умения и върху предмети от текстил и стъкло, които украсиха с цветен контур.
В групата по детски театър работиха Боян и Накрие от инициативната група младежи, участници в театрална група към Читалище „Георги Парцалев 1901“ в Левски. Те обучаваха в театрално майсторство по-малките кандидат-актьори под ръководството на Огнян Панайотов. Заниманията им приключиха с представянето на постановката по народната приказка „Дядо и ряпа”, която беше представена на сцената на читалище „Георги Парцалев”.
Изработеното от децата в другите творчески групи беше показано в изложба базар. Със събраните средства бяха закупени дрешки, чорапки, обувки и ученически пособия за децата от Дом “Детелина” в град Плевен. Срещата с тези деца ни развълнува и ни накара да се замислим за ценностите в живота, обобщи вълненията на всички Ваньова и допълни, че са си дали обещание отново да посетят Дома в Плевен.
Заниманията по проекта дадоха възможност и импулс на децата за развитие на умения и скрити таланти, разгръщане на творческото мислене, екипност и почерпване на опит от по-големите младежи, каза при финала на проекта Ваня Ваньова.
На заключителната пресконференция беше прожектиран кратък филм, отразяващ дейностите по проекта.
Този проект се реализира с финансовата продкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, адмнистрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.