„Благодаря за гостоприемството ви и за това, че Плевен става за пореден път сборен пункт на всички пчелари от България. За мен е чест да ви приветствам с откриването на поредното доказателство за високото качество на българския мед и медни продукти, но и на особения динамизъм, професионализъм и идеи на българските пчелари”. С тези думи евродепутатът Мария Габриел приветства участниците в 12-тото Международно пчеларско изложение при откриване на форума. Тя поздрави пчеларите с предстоящи им празник – Св. Харалампи, и добави, че за нея той не е само онзи беловлас старец, вдигнал ръка за благослов, а и много други имена и много други лица – на всички пчелари.
Тя припомни изминатия дълъг път през последните 3 години, през които работи за решаване на проблемите в сектора. В Европейския парламент се чува гласът на българските пчелари, като процесът започва отдалече, но днес може с гордост да се изредят постиженията: българска е идеята за директна субсидия на пчелно семейство, която Габриел заяви, че ще има развитие. „Преборихме се за забраната на 3 пестицида. През декември 2012 г в сърцето на Европа, Брюксел, направихме изложение на български мед и медни продукти и все още колегите от ЕП говорят за невероятното им разнообразие и качество. Нещо повече – успяхме да привлечем вниманието на двамата най-активни еврокомисари към пчеларството – комисарят по земеделието Дачиан Чолош и комисарят по здравеопазването Тонио Борг, които ни подкрепят във всичко, което се опитваме да правим за българското пчеларство”, изброи Габриел.
Тя информира, че само преди няколко дни има още един отговор от комисар Борг, който ясно казва, че до този момент липсва механизъм за контролиране на вноса на фалшифициран мед в Европейския съюз. „В следствие на нашето привличане на внимание такъв механизъм ще бъде създаден. Знам, че за вас това е важен проблем”, информира още тя. И добави, че за нея изложението в Плевен е символ на четири неща, които са и предизвикателствата пред пчеларството. То е символ на организация, единомислие и единодушие в действията и дава възможност за популяризиране на продуктите. Третото предизвикателство е диалогът между поколенията пчелари и диалогът между секторите – производителите на технологията и производителите на мед. И не на последното място е подкрепата на националните и европейските институции, която е заявена. „Продължавайте просто да ни карате да се гордеем с вас и по този начин да ни давате сили, за да отстояваме интересите ви”, призова пчеларите Мария Габриел.