След поредицата от информационни кампании и еко беседи, проект „Да запазим дома на жабата дървесница“ на сдружение Еко Байкал , финансиран от фондация ЕкоОбщност продължи с интерактивен тренинг. Целта беше да се обособи група от доброволци ,които да надградят своите умения и знания за общуване с посетители на байкалския бряг, общуване в критични ситуации, екипно поведение и застъпничество, разказа Албена Трифонова, председател на сдружение „Еко Байкайл“. Поради големия интереса на младите хора в региона и необходимостта от включване на местните хора в активна възраст, обучението премина в няколко модула.
Около 30 участници отново се срещнаха с д-р Иван Райчев, ръководител на отдел „Природа“ в Регионалния исторически музей – Плевен, който проведе мотивационно обучение на участниците.
Ива Мусова, експерт с дълъг опит в организиране на тренинги, свързани с комуникативни умения и екипно поведение, успя да провокира във възрастните доброволци чувството за принадлежност към общността и да накара местните хора сами да потърсят начини как да се справят с посетителите, замърсяващи техният район.
В заниманията с най-младите природозащитници се включиха трима от младите доброволци на сдружение Еко Байкал – Радина, Цветина и Александър от Тръстеник, които успяха да запалят искрата и желанието на своите връстници да направят света едно по добро място,като започнат от мястото в което живеят.
Всичко това стана възможно благодарение на усилията и помощта на секретаря на НЧ „ПРОБУДА-1925“ Красимира Дамянова, която по време на целия проект мотивира местните хора да се включат, а младите хора от читалището приеха идеята за запазване дома на жабата дървесница като своя мисия.
През октомври доброволците природозащитници ще се включат в залесяване