На 7 декември / сряда / 2016 г. от 11 часа във Военния клуб ще отдадем почит към учителя , композитора , певеца , твореца и общественика Божидар Чапанов.
В навечерието на поредната си сценична изява Божидар Чапанов напусна тленната земя и се отправи към светлината.
Животът не е бързо изгаряща свещ. Той е нещо като прекрасен факел, който в момента държим ….и да се разпали колкото може по-ярко преди да се предаде на следващите поколения!
Чапанов държеше високо вдигнат факела на знанието , водейки стотици хора към Храма на творчеството и човешките добродетели.
Свързваме името и делата му с всестранно развитите членове на плевенската Фамилия Чапанови !
През годините учителите Божидар и Маргарита Чапанови и синовете им Васил и Георги постепенно и ненатрапчиво утвърждават духовните ценности чрез отдадеността си към няколко изкуства – музика , поезия , изобразително изкуство , фотография. Или …чрез ФАМИЛИЯ ЧАПАНОВИ и Музикален Клуб „ Емил Димитров „. „ Фанатизмът „ им към творчеството на великия ни съвременник Емил Димитров е заразителен , а фестивалът с песните на Емил ,-„ Моя страна ,моя България „ е вече с две издания ! Членовете на фамилията и техните привърженици имат за своя духовна мисия да разпространяват песните и делото на Емил Димитров. Наред с това създават и свои произведения , които се приемат много радушно от публиката.
Творческите занимания на Божидар Чапанов датират от далечните вече 1978-79 година. Оставя ни двата си авторски албума . Факт са и петте химна – на Професионалните гимназии –„ Луи Пастьор „ , „ Алеко Константинов „ , Строителна механизация и гимназията по селскостопанска техника – Долни Дъбник. Химнът , посветен на Христо Ботев е представен и в предаването на БНТ „ Полет над нощта „.
Повече от 10 години организира различни кампании за утвърждаването на „ Песен за Плевен „ на великия Емил Димитров като химн на града ни. Не доживя !
Талантът и идеите на учителя по физика и математика Божидар Чапанов подкрепяха училища , читалища, многобройната му публика и особено Народно читалище „ Цветан Спасов 1959 „ и Военния клуб.
Валя Минкова