С резолюция на ООН от 1 ноември 2005 г. 27 януари е обявен за Международен възпоменателен ден на Холокоста. Датата не е избрана случайно – на 27 януари 1945 г. войници на Червената армия освобождават оживелите в лагера Аушвиц.
Резолюцията призовава всеки член на организацията да почита паметта на жертвите на Холокоста и окуражава развитието на образователни програми за историята, за да се предотвратят бъдещи прояви на геноцид.
Oсновната характеристика на Холокоста (от гръцкото ὁλόκαυστον — ὁλόν „напълно“ и καυστον „изгаряне“) е преднамереното убийство, изтребление на една цяла нация, включително мъже, жени и деца, което довежда до унищожаването на 60% от евреите в Европа и около една трета от еврейското население на Земята. През Втората свитовна война на геноцид са били подложени близо шест милиона европейски евреи. Освен това е извършен геноцид и са унищожени между една четвърт и една трета от циганското население. Други групи, които са преследвани са поляци, литовски и украински колаборационисти, както и 3 милиона съветски военнопленници. На тотално изтребление са подлагани също чернокожи, душевноболни, недъгави, нетрудоспособни, както и хомосексуалисти.