19 ноември се отбелязва като Световен ден на тоалетната от 2002 г. съгласно решение, взето на Първата международна конференция на Световната организация на тоалетните в Сингапур.Според данни на Световната организация повече от 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони. В момента човек прекарва средно около три години от живота си в санитарното помещение, което отрежда на тоалетната важно място в живота ни.
Близо 2,5 млрд. души по света обаче нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия. Заради липсата на канализация тези хора рискуват здравето си, а всяка година 1,8 млн., предимно деца, губят живота си – по данни на световната организация.
За да стигне до сегашния си вид, тоалетната е претърпяла дълга еволюция.
Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени. Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които след това заривали с пясък.
Първата тоалетна чиния е китайска. Била на един от императорите, който управлявал през 50-100 г. сл. Хр. Тя била направена от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията.
За първи път обществени тоалетни били построени в Древен Рим през I век. Те били място за светски разговори.
През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. Понеже по онова време в Лондон все още нямало водопровод, слугите сипвали вода с кофи.
През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.