Световният ден на тоалетната е кампания за мотивиране на милиони хора по целия свят за решаване на проблеми, свързани с канализацията и хигиенни условия. Денят се отбелязва на 19 ноември от 2001 г., когато Джек Смит създава Световната тоалетна организация.
През 2013 г. в съвместна инициатива между Световната тоалетна организация и правителството на Сингапур е приета Резолюция на ООН наречена „Канализация за всички“. Тя разглежда проблемите, свързани с липсата на канализация и призовава за колективни действия чрез отбелязването на Световния ден на тоалетната. Резолюцията е приета от 122 държави на 67-то Общо събрание на ООН в Ню Йорк.
Световният ден на тоалетната дава възможност да се повиши информираността за значението на канализацията и да се повиши достъпа до тоалетни и течаща вода.
Според статистиката 1,8 млрд. души по света продължават да консумират питейна вода, която не е защитена от заразяване с фекалии.
Ето и други тревожни факти:
– 80% от генерираните отпадъчни води се връщат в екосистемата, без да бъдат третирани или повторно използвани.
– Само 39% от световното население (2,9 млрд. души) използват безопаснa санитарно-канализационна услуга, при която фекалиите са елиминирани на място или третирани външно.
– Около 60% от жителите на земното кълбо (4,5 млрд. души) нямат баня у дома си или тоалетната им не отвежда безопасно екскрементите.
– 869 млн. души по света нямат достъпна тоалетна и ходят по голяма нужда на открито.
– Като се осигури добра хигиена, ползването на незамърсена вода или се подобри канализацията, могат да се предотвратят приблизително 842 хил. смъртни случая годишно.
Традиционно ООН отбелязва 19 ноември с кампания за повишаване на информираността, като всяка година има различна тема. Тази година тя е The poo journey (Пътят на „акито“).