Лятната ваканция е към своя край. Предстои началото на новата учебна година. Как да направим плавен прехода от безгрижните игри към далеч по-строго фиксирания училищен режим – съвети на Даниела Кермова – психолог в МБАЛ Св. Панталеймон – Плевен.
Предстоящата смяна на дейностите, правилата, ролите, режима е стресов момент за децата. За да се избегне силния стрес е необходимо родителите да подготвят стъпка по стъпка прехода от ваканцията към училищното ежедневие. Препоръчва се тази подготовка да започне поне две седмици преди началото на учебната година. В какво се изразява тя? Поставяне на акцент върху позитивите на училищния живот, срещите с приятели и съученици и осигуряване на дневен режим, близък до този през учебно време.
Регламентирано ставане. Определете време за ставане и стриктно съблюдавайте за неговото спазване. Нека часът да е така подбран, че детето да има възможност спокойно да се справи със сутрешните ангажименти. След седмица-две детето ще свикне с тази промяна. Регламентирано време за игра и почивка. Определете времето от деня, в което детето може да играе с приятели. Важно е играта да има начало и край. Не се поддавайте на „Още малко!“, защото това прави по-труден прехода към училищния режим.
Включете в дневния режим занимания за самоподготовка и образователни игри. Добре е детето да свиква с идеята, че винаги може да учи, не само в училище.
Режим на хранене. Нека храненето да е в определени часове и в подходящо количество.
Време за лягане. Следете и напомняйте за времето за лягане. То гарантира и ставането навреме.
Осигуряването на плавен преход от ваканционния към училищния режим изисква усилия от страна на родителите, но гарантира по-малко стрес за децата и по-малко нерви за родителите след началото на учебната година.
С пожелания за успех на родители и ученици и успешна учебна година!