В Лил решиха плевенския Медицински университет да е домакин  на конгрес по роботизирана хирургия през 2019 година

През месец септември 2019 година, под егидата на Медицински университет-Плевен и Българската асоциация по минимално инвазивна гинекологична хирургия, София ще се превърне в столица на роботиката и високите технологии в медицината, посрещайки световни светила и пионери в робот-асистираната хирургия, както и цяла плеяда от водещи европейски хирурзи и учени. За домакинството на 11-ия Европейския конгрес по роботизирана хирургия е решено на провелия се преди дни в град Лил, Франция 9-ти форум по роботика, съобщиха от Медицински университет – Плевен. Висшето училище спечели домакинството след сложна процедура по кандидатстване през 2016 година в гр. Париж, Франция и представяне пред Управителния съвет на Европейската асоциация по роботизирана гинекологична хирургия, на който проф. д-р Славчо Томов е член. На заседание на Съвета в гр. Лил, Франция се определи през 2018 г. домакин на  10-тия юбилеен Конгрес на Европейската асоциация по роботизирана хирургия да бъде град Милано, Италия, където e основана Асоциацията.

Спечелването на домакинството от МУ-Плевен на такъв мащабен и значим научен форум е резултат от усилията на екипа на чл.-кор. проф. Григор Горчев и проф. д-р Славчо Томов за въвеждане и развитие на роботизираната хирургия и телемедицината в клиничната практика и обучението от 2008 г. насам. Робот-асистираната хирургия стартира в МУ-Плевен с първите операции в областта на гинекологията и с една роботизирана система с пионер проф. Григор Горчев, първият сертифициран хирург на конзола. Днес висшето училище разполага с втора роботизирана система със симулатор за обучение и четири екипа за робот-асистирана хирургия – два в гинекологията, и по един в урологията и общата хирургия.

Европейският форум ще се проведе под мотото „Отвъд границите” („Beyond the Borders “), което може да се тълкува в три основни аспекта. На първо място, разширяване на границите на Европейската асоциация по роботика чрез присъединяване на  хирурзи от Източна Европа от всички области на медицината, които извършват робот-асистирани интервенции. На второ място, привличане на млади медицински специалисти и студенти към идеята за прилагане на роботизирана хирургия чрез високотехнологично обучение и на трето място – разширяване на границите на стандартната хирургия чрез въвеждане на нови технологии и роботизирани системи в клиничната практика.

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …