Акценти
Начало / Икономика / Бързи варианти за АЕЦ Белене и „Южен поток” очаква Борисов от договорените с Путин експертни екипи

Бързи варианти за АЕЦ Белене и „Южен поток” очаква Борисов от договорените с Путин експертни екипи

Премиерът Бойко Борисов се надява съвместните експертни екипи, които са договорени в телефонния разговор с руския президент Владимир Путин, да предложат бързо варианти за „Белене“ и за „Южен поток“, които да устройват, както България, така и руската страна. Този коментар министър-председателят е направил след като откри Център за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна. „Присъдата към България е да си плати и да си вземе двата реактора. В тази ситуация, ако политическата класа в България има по-добри решения, с радост ще ги чуя. Но през годините показаха, че само приказват. Две правителства се извървяха, и на Станишев, и на Орешарски, и няма един метър помръднато напред“, е посочил премиерът пред журналисти.

Той е обяснил, че е избрал обратния на предишното правителство подход – Европейската комисия да е водеща по енергийните въпроси, и е дал за пример изпратеното от българското правителство писмо във връзка с енергийните проекти. „Благодарен съм на комисарите и на Жан-Клод Юнкер, че в писмото си казват, че европейският газов хъб може да поеме и руска газ. Две години аз направих пътека в Брюксел, в Европа, до всички лидери. И аз съм благодарен на ЕК, че най-накрая разбраха в каква ситуация насам сме поставени от 2006 г.“, е казал Бойко Борисов.

Министър-председателят не е скрил притесненията си, че заради „риториката, която имаше от България към Русия и санкциите“, доста е мислил дали да поиска разговор с президента Путин. „Защото можеше и да ми бъде отказано с всичко, което ние сме изговорили през годините. И аз затова на президента Путин му благодарих, че ми даде този разговор. Той беше доста добронамерен, което ме учуди“,е  казал още министър-председателят.

Премиерът е обяснил, че президентът Путин е посочил, че иска да помогне на България и затова ще изпрати експерти у нас. „Всеки, който ми каже, че трябва да платим около 3 млрд. лв. и да вземем два реактора и да ги сложим в музей, аз мисля, че няма да е отговорно към хората, които се борят за всеки лев. Трудно бихме ги продали,  да не кажа невъзможно, защото те имат договор за 10 реактора с Иран и вместо да произведат общо 12 с българските, трябва да произведат осем плюс два“, е казал премиерът.

Той е коментирал, че са направени стъпки, с които могат да се намерят инвеститори за газовия хъб „Балкан“. По отношение на „Белене“ по думите на министър-председателя  има няколко варианта, като единият е „Белене“ да стане частен проект, с малко участие на държавата.

Бойко Борисов е посочил още, че магистрала „Хемус“ е изключително важна.  „Взимаме мерки, къде може да пуснем по-бързо лотове, за да облекчим максимално движението“, е подчертал  той, отчитайки, че приходните агенции работят много добре.

Информация: Правителствен пресцентър

Прочетете също:

За 50-ти път в Плевен ще се проведе  лекоатлетическата щафета и крос „Обиколка на Военноисторическите музеи“

Юбилейното 50-о издание на лекоатлетическа щафета и крос „Обиколка на Военноисторическите музеи“ ще се проведе ...