Ценни не само от историческа гледна точка са новите материали, които обогатиха през годината фонда на дирекция „Военноисторически музеи” – Плевен. Близо 20 са новопостъпилите единици във фонда, като повечето от тях са дарени.
Особено ценен е ятаганът от средата на 19-и век, научихме от директора на Военносторическите музеи в Плевен – доц. Милко Аспарухов. Той разказа, че хладното оръжие за близък бой е използвано в турската армия до края на 70-те години на 19-и век, когато се измества от саби европейски тип. Ятаганът е изработен от стомана с остър връх, а дръжката му е украсена със сребърни набивки от двете страни с надписи на арабски, отговарящи на 1855 г., която е и вероятната година на изработка на оръжието.
Още един ятаган допълва фондовата колекция. Той е от началото на 19 век. Оръжието е богато украсено със сребро и седеф
Офицерска бойна сабя с ножна и полусабя /тесак/ са другите попълнения във фонда. Офицерската сабя е част от въоръжението на редовната турска армия, а полусабята е модел, произвеждан и използван от руската армия през ХІХ в. Има пряко отношение към Руско-турската война и въоръжението на руската армия, обясни Милко Аспарухов.
Кремъчен пистолет привлича вниманието с факта, че е с напълно действащ ударен механизъм. Пистолетът е богато украсен и датира от края на ХVІІІ – ХІХ в.
Сред новите придобивки на Военноисторическите музеи са още месингова кутийка за барутни фишеци за капсулна пушка или пистолет, щик за винтовка система „Пибоди-Мартини”, с кожена ножна, образец 1874 г., американско производство, точно копие на английската винтовка Хенри-Мартини. Музеят прибавя към колекцията си и голям набор от елеци, ризи, пещемали, престилки от село Згалево, ръчна изработка от края на 19 и началото на 20 век, които ще позволят по-голяма живописност на експозициите с автентичната си богата и пъстра украса.
През годината Военноисторическите музеи в Плевен попълниха и богатата си колекция от творби на бележите майстори. На първо място Милко Аспарухов постави ценната гравюра, отпечатана в Лондон през февруари 1878 г., на която е представен последният бой за Плевен, преди капитулацията на турската армия. Гравюрата е отпечатана в приложение към вестник „Илюстровани лондонски новини” на 2 февруари 1878 г. под заглавие „Излизането от Плевен, 10 декември 1877”. Гравюрата е създадена по скиците на специалните художници – кореспонденти на вестника.
Репродукции на голяма част от най-ценните експонати в колекцията на Военноисторическите музеи може да бъдат видяни в станалата вече традиционна изложба на открито пред къщата музей „Цар Освободител Александър ІІ”.
В изложбата тази година може да се види творба на ученика на френския скулптор Огюст Роден – Павел Трубецкой, който е представен с бюст на генерал Гурко. Военачалникът лично е позирал на автора, а творбата е подарена на Плевен от наследниците му. Специалистите оценяват като забележителна живописната картина „Цар Освободител“ от Господин Желязков, учил в ателието на Иля Репин. Събирането на гравюрите и литографиите е започнало през 1899 г. от националния комитет „Цар Освободител“ с председател Стоян Заимов.