Начало / Последни новини / Балкан на финал в НБЛ след трети пореден успех над Спартак

Балкан на финал в НБЛ след трети пореден успех над Спартак

Мираж за Спартак /Плевен/ остана участието в битката за титлата на Националната баскетболна лига за мъже. Това стана факт след като тази вечер в плевенската зала „Балканстрой“ селекцията на Александър Дяковски загуби – 75:83 и третия мач срещу Балкан /Ботевград/ от полуфиналните плейофи. Така плевенският тим напуска борбата след 0:3 в серията, а съперникът им ще се бори за златните медали срещу победителя от двубоя между Лукойл-Академик /София/ и Рилски спортист /Самоков/.

Завършилият преди малко мач започна с кош на Урош Величкович от домакините. Те поддържаха крехка преднина от 1 – 4 точки до 5-ата минута, когато при 8:7 Димитър Маринчешки пропусна тройка за тима от Плевен. Пет секунди по-късно гостите за първи път поведоха. От този момент до края на мача те не изпуснаха лидерството в резултата, а първата част взеха с 23:20.

Във втората спартаковци бяха почти равностойни, а в 13-ата минута след тройка на Герасим Николов дори изравниха – 25:25. В оставащото време до края на полувремето обаче стрелбата им бе неуспешна. От това се възползва съперникът им, който периодично увеличаваше аванса си. 45 секунди преди почивката той стана рекорден – 14 точки за 28:42. Плевенчани стопиха пет от тях – 33:42 преди да тръгнат към съблекалнята си. Това цифрово съотношение се запази през цялата трета част. Така преди заключителните 10 минути Спартак изоставаше с 14 точки – 51:65. Въпреки активизирането си плевенския състав успя само да свали разликата до едноцифрена. Лъч на надежда се появи минута преди края, когато Милован Савич стреля точно за 75:80. Това обаче бяха последните точки за отбора му, докато ботевградчани записаха още три преди финалната сирена. Най-резултатен в срещата бе Урош Величкович с 21 точки.