Екип на Регионалния исторически музей в Плевен продължава археологическите проучвания на античния кастел и митница „Димум“ край Белене, съобщава БТА (Българската телеграфна агенция).
Тази година археолозите работят в югоизточния сектор на обекта, където целта е да бъдат локализирани и разкрити археологически структури и останки от сгради в близост до южната и източната крепостна стена.
Научни ръководители на проучванията са гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и Владимир Найденов, ръководител на отдел „Археология“ в РИМ – Плевен. В екипа участват още Мартин Дяков – заместник-научен ръководител, археологът-нумизмат Иванна Христова, уредникът Валентин Кузманов, Цветомир Борисов от Новия български университет и Силвия Христанова от Община Белене. Научен консултант е доц. д-р Гергана Кабакчиева.
Разкопките се финансират съвместно от Община Белене и Регионалния исторически музей в Плевен. По думите на археолога Владимир Найденов, вече две години проучванията в югоизточния сектор са насочени към изясняване на планировката и хронологията на обитаване на кастела.
Работи се в две основни зони – в едната се изследва по-ранен етап от обитаването на обекта, а в другата се проучва голяма сграда от Късната античност. Археолозите са открили характерни за военен кастел находки, сред които монети, фибули, битова керамика с различно предназначение и архитектурни детайли, запазени на място.
Екипът е успял да проследи поне южния периметър на късноантичната сграда. В следващите археологически сезони предстои тя да бъде проучена изцяло. Планирана е и работа в района на източната крепостна стена, където ще се търсят свидетелства за най-ранните периоди от историята на „Димум“.
Очакванията са така да бъде уточнен хронологическият период на обитаване на кастела, който вероятно започва от края на I или началото на II век и продължава до края на VI век.
Редовните археологически проучвания на „Димум“ се провеждат вече 20 години. Найденов подчерта значителната подкрепа на Община Белене, както и участието на Министерството на културата и РИМ – Плевен. По думите му сътрудничеството между трите институции е пример за успешно партньорство, което води до добри резултати.
Работата на терен през настоящия сезон ще продължи до края на седмицата, а проучванията в този сектор се очаква да продължат поне още пет години.
infoPleven Актуални новини от политика, икономика, култура, спорт, образование, здравеопазване от Плевен и регион Плевен