Регионалният исторически музей в Плевен представи обновени експозиции, съобщи Българската Телеграфна Агенция (БТА). След интензивен процес на подбране на текстове, снимки, анотации и преводи, залите на музея предлагат нов поглед към историята на града. В рамките на обновлението бяха преработени експозициите в разделите „Археология“, „Традиционен бит и култура“, „Възраждане“ и „Нова и най-нова история“.
В раздел „Археология“ са обновени 15 фотоматериали, представящи знакови обекти в региона, като основно внимание е обърнато на фотодокументацията от палеолитни находища и крепости в околността. В секцията „Средновековие“ посетителите могат да видят обновени фотографии, свързани с Първото и Второто българско царство, както и нови снимки от крепостта в Никопол.
Миглена Николаева, ръководител на отдел „Етнография“, заяви пред БТА, че в рамките на „Традиционен бит и култура“ са добавени нови изображения, илюстриращи поминъка и традициите в региона. Сред тях са обичаи като „Пеперуда“ и „Герман“, както и сцени от живота на овчаря.
В експозиция „Възраждане“ Димана Димчева, завеждаща отдел „История на България 15-19 век“, обясни пред БТА, че е актуализирана встъпителната част и първата зала, които показват икономическото развитие на града през 19 век. Интерактивни елементи позволяват на посетителите да разгледат исторически рисунки на Феликс Каниц.
Десислава Близнашка, ръководител на отдел „Нова и най-нова история“, показа обновената търговска улица „Александровска“, където са били съсредоточени социалният и икономическият живот на града в края на 19 и началото на 20 век.
Обновленията в музея, извършвани със собствени средства на институцията, ще продължат. БТА припомня, че новостите включват и проект за модернизиране на зала „Войни за национално обединение“ в секция „Нова и най-нова история“.
/ТС/