Акценти

Ивайло Калфин: Използването на европейските средства се е превърнало в олимпийски спорт

Ивайло Калфин

Досега основно се занимавахме с въпросите колко ще получим от Европейския съюз, колко ще върнем, колко  ще изгубим. Използването на европейските пари се е превърнало в олимпийски спорт и се състезаваме колко повече ще вземем. Но въпросът вече трябва да е друг – какво се променя с тези европейски пари.  Това каза днес на среща в Плевен евродепутатът Ивайло Калфин. Той представи кратък отчет на извършеното от групата социалисти в Европейския парламент  и очертае рамката на бюджета на Европейския съюз за 2014 год.

Евродепутатът подчерта, че липсата на дългосрочна национална политика е основна причина хората да не виждат отчетливи резултати от отпуснатите на страната ни европейски средства. „Много е важно да има национална програма, която не се сменя с всяко следващо правителство,  и да се знае кои са приоритетите за следващите 10 години, кои са големите държавни проекти, за които  ще се отделят средства от бюджета. Тогава европейските средства подпомагат това да се случи”, изтъкна евродепутатът. Като ярък пример за непоследователност той посочи ядрената политика на страната.

Калфин отчете, че за близо пет години работа в Европейския парламент е давал предложения по 103 директиви, което той определи като много активна парламентарна дейност.  По 18 от тях е бил докладчик, тоест водил е преговори и е търсил съгласие както в парламента, така и със страните членки. Част от тях са доста важни, като Калфин открои работата си по изработване на бюджета на Европарламента до 2020 г. , който е за близо 960 млрд. евро. Но не бих казъл, че съм имал добър контакт с правителството, когато ставаше въпрос за българските  приоритети, които аз имах възможност да отразя по по-добър начи, каза Ивайло Калфин. По-добро взаимодействие е нужно да има и между евродепутатите и местните власти, отчете още евродепутатът.

 Според него трябва да са по-активни и формите за връзка с гражданите, защото в европейския парламент се решеват не по-малко вожни въпроси, които имат отношение към ежеднтевието на обикновените граждани. Той цитира изследване, според което той е най-актгивен в социалните мрежи сред българските евродепутати. Любопитното е, че той е говорил с 10 000 души през социалните мрежи.

Ивайло Калфин подчерта, че България е една от страните, които получава най-много средства от ЕС в сравнение с икономиката си – около 4%. Досега България е имала 12.5 млрд. евро, за следващия планов период за страната са предвидени 14.5 млрд. евро. Половината от средствата, които ни отпуска Европа, отиват  в областта на земеделието. За следващите 7 години са предвидени по 1 млрд. евро годишно да бъдат отпускани за земеделието. И тези средства трябва да отидат за стимулиране на производството на зеленчуци, плодове, месо, които ще се преработват в страната, а не за плащане на площ на големите арендатори. За да се случи това, е нужно национално решение, защото в в момента  под 10% от земеделските производители вземат 90% от средствата, предвидени за плащане на площ.

Прочетете също:

Кметът на Плевен д-р Валентин Христов изиска обяснение от ВиК – Плевен за нарушения на отменения воден режим след сигнали от граждани

Кметът на Община Плевен, д-р Валентин Христов, е отправил официално запитване до Водоснабдяване и канализация …