С традиционни ястия, танци, песни и забавни игри руската общност в Плевен отбеляза днес в Градската градина ритуалът Масленица. Това е руският вариант на българския празник Сирни Заговезни и с него се гони зимата, а с това и всичко лошо от изминалата година..
Задължително за Масленица се приготвят блини (палачинки), които по цвят и форма са символ на слънцето и на настъпващата пролет, обясни Светлана Бейдова, председател на клуб „Възход”, който е традиционния организатор на празника в Плевен. Тя разказа подробно за обичая Масленица.
След това започнаха забавните игри – хвърляне на метла, скачане с чували, теглене на въже. Много емоции имаше около катеренето на висок дървен пилон. За победителя имаше печено пиле.
Празникът беше съпътстван от много танци, прозвуча и българско хоро. Състоя се и символичното предаване на жезъла от Зимата на Пролетта, съпътствано с традиционните наричания за здраве и благополучие.
По традиция празнеството завършва със запалване на символа на Масленица – сламеното чучело, облечено в женски дрехи. В специално джобче на роклята на чучелото всеки може да пусне листче, на което написва от какво иска да се отърве с края на зимата. След като чучелото беше запалено и изгоря, традицията повелява огънят да се прескочи за здраве. И възрастни, и деца се спуснаха да прескочат незагасналите пламъци, за да бъдат здрави и силни през годината. Сред тях беше и кметът Георг Спартански, който прескочи огъня и за собствено здраве и за благополучието на Плевен.