22 февруари се отбелязва като Световен ден на идеята за побратимяване. Този празник се чества най-вече от организациите на скаутите, тъй като е създаден по тяхна инициатива. Датата не е избрана случайно, тъй като на този ден през 1857 г. в западен Лондон, Англия е роден Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел, основателят на скаутството по света. През лятото на 1907 г. Бейдън-Пауел прави първия първият скаутски лагер , който се счита за началото на скаутското движение.
Целта на скаутската дейност е да помага на младите хора да развият своя пълен физически, интелектуален, социален и духовен потенциал като личности, като отговорни граждани и като членове на техните местни, национални и международни общности. В момента скаутското движение обединява над 40 милиона младежи от цял свят, в 216 страни и територии.
Смисълът на побратимяването е в дългосрочното сътрудничество между партньорите, което не се влияе от промените в управлението на общината или от отделни проблеми на местно ниво. Побратимяването означава взаимна подкрепа – подадена приятелска ръка, когато единият от партньорите има най-голяма нужда от помощ.
Основните ценности, залегнали в идеята за побратимяване са приятелството, сътрудничеството и взаимното опознаване на народите. Побратимяването е гъвкав и удобен инструмент за създаване на сътрудничество между малки и големи градове, между села и общини. Когато гражданите от различни местни общности по света се побратимяват, те получават възможност да споделят проблеми, да обменят идеи и да разберат различните гледни точки по въпроси от общ интерес.