Своята изложба „Забравеният Плевен” представи днес във Втора клинична база на УМБАЛ – Плевен д-р Васил Станев. В своите 33 платна д-р Станев, който е кореняк плевенчанин и любител художник, пресъздава лицата на колоритни плевенски личности, като Гошо Кръста и Крум Халата, и емблематични за града ни сгради и места, много от които вече не са същите или не съществуват.
Изложбата бе открита от доц. д-р Александър Вълков, д.м., началник на Клиниката по УНГ болести и зам.-изпълнителен директор на УМБАЛ, който сподели, че тази изложба е една възможност колегите му да станат съпричастни към чувствата и емоциите на д-р Станев. „В картините, които виждаме, има една малка нотка на тъга към стария Плевен, към някои забравени неща, към някои безвъзвратно отминали събития, към загубени сгради. Д-р Станев е един патриот и с тази своя емоция той иска да каже, че трябва да уважаваме красивото, да не забравяме старото и корена си, Родината и любимия си град” , каза доц. Вълков за изложбата. „Продължавай в същия дух, бъди по-продуктивен и създавай още картини”, пожела доц. Вълков на своя колега. За да се осъществи това, колегите на д-р Станев бяха подготвили ново платно за подарък, на което той да пресъздаде и нещо от новия изглед на Плевен.
От своя страна д-р Васил Станев сподели, че замисълът за тази изложба се е родила преди една година, когато колегите са му подарили статив. Пожеланието е било първата картина да бъде за отделението, а тя да бъде последвана и от изложба. „Болницата е едно място, където доминира страданието и болката и затова решихме като контрапункт да имаме малко цвят, малко дух и емоция в нашето ежедневие и в това на пациентите”, сподели още любителят художник. Относно броят на картините, който е 33, д-р Васил Станев обясни, че това са годините на Спасителя, а предстоят и Коледните празници. „Тук сме се събрали хора, изповядващи религията „Плевен“ и затова искам да вдъхна малко надежда, че и нашият град ще се възкреси някой ден – такъв, какъвто заслужава и какъвто е бил”, завърши авторът на творбите.