На 4 септември Институтът по лозарство и винарство в Плевен ще посрещне тържествено 110-я си рожден ден. Юбилейното честване ще започне в 10.30 часа с тържество в Драматичен театър “Иван Радоев”, след което в 13.00 часа в сградата на института ще бъде открита и традиционната голяма изложба на грозде. В програмата е предвидена и двудневна специализирана научна сесия по три основни направления – селекция и интродукция на лозата, технологии, винарство и химия.
“Нашият институт е най-старият в България и е приемник на първата опитна станция, създадена у нас през 1902 година”, казва с гордост директорът на ИЛВ доц. д-р Виолета Димитрова.
Според прогнозата, реколтата от грозде ще е силно редуцирана, 2012-та не е добра лозарска година. В ИЛВ се работи активно в посока на повишена устойчивост на ниски температури, защото и тази година имаше жестоки последици от екстремно студената зима. “Ние имаме, обаче, сортове, които да представим на лозарската практика. Имаме два нови сорта – Плевенски фаворит и Гарант, които имат сравнително по-добра студоустойчивост в сравнение с другите десертни сортове”, уточни доц. Димитрова.
И малко история – през 1890 год. се открива първото по рода си у нас Плевенско окръжно земеделско училище с основни специалности лозарство, винарство и овощарство по инициатива на Плевенския окръжен съвет. Идеята се основава на традиционния поминък в региона и предприемчивостта на местното ръководство.
Министерството на търговията и земеделието взема решение за откриване на Лозаро-винарска опитна станция в Плевен. Официалното откриване на опитната станция е на 1 януари 1902 год., а за неин управител е назначен френският инженер-агроном Изидор Боск.
В момента ИЛВ Плевен поддържа патента на 13 сорта грозде – десертно, винено и с двойно направление, а през 2010 год. институтът получи сертификати за 9 нови сортове и клонове лози. Тъй като поддържа генбанката на лозата в България с 2 000 сорта, клонове и хибриди, Институтът по лозарство и винарсто в Плевен е участник в Европейската мрежа за съхранение на растителните генетични ресурси.