След всички премеждия, тази година Иван Георгиев от село Чомаковци все пак присъства на ежегодния абитуриентски бал за младежи в неравностойно положение, който се организира под патронажа на президента на България Росен Плевнелиев. За това съобщиха днес представителите на Сдружение „Младежки Европейски Инициативи“ – Плевен в пресклуба на БТА, които се ангажираха със случая на момчето.
По време на срещата Йордан Христов, председател на Сдружение „Младежки Европейски Инициативи“ – Плевен, обясни, че са били сезирани отговорните институции, както и президентът Росен Плевенелиев. Така на 27 май Иван е имал възможността да се включи в бала на президента и да изживее своя звезден миг. Според изискванията за включване в мероприятието, Йордан Христов е придружил Иван на бала. Съдействие, за да се сбъдне тази мечта на момчето, е оказал и депутатът Васил Антонов, който пък му е дал възможност да посети Народното събрание. Иван е разгледал различни зали в Парламента и е посетил откриването на изложба.
По отношение на случилото се миналата година с Иван, Йордан Христов подчерта, че това е една негативна оценка за цялото общество, ако един такъв проблем се подминава и не се предприемат мерки за неговото решаване. Именно затова Сдружението се е ангажирало да помогне, тъй като според тях това не е помощ само за потърпевшия, а за цялото общество.
От своя страна майката на Иван – Цветомира Георгиева, заяви, че не е искала да се изтъква или да търси съжаление, но е необходимо да се покаже на обществото, че такива деца с увреждания са равни на всички останали и не трябва да се делят. Те трябва да се приемат като всички останали, а не да се смятат за хора втора ръка, категорична бе майката. Тя допълни, че има още едно дете със специални потребности и не би искала след три години, когато то трябва да завърши, отново да премине през всичко това.
Нелепата случка с Иван стана миналата година в Професионалната гимназия по хранителни технологии „Юрий Гагарин“ в Червен бряг, а дискриминацията засегна още трима младежи от помощната паралелка за деца със специални образователни потребности. Всичко се случило уж по най-демократичен начин – с гласуване на зрелостниците от випуска по този „неудобен проблем“. И с мълчаливото съгласие на техните учители и възпитатели. В тази връзка Цветомира Георгиева подчерта, че за дете с такива специални потребности, училищата получават субсидии в двоен размер, но когато дошло време за бала и средствата били вече усвоени, се оказало, че нейното дете, както и другите от паралелката, са излишни там.