Деца от подготвителна група „Слънчо” на ЦДГ „Щурче” представиха днес в Регионалния исторически музей в Плевен открито занятие „Лазаруване в Плевен”.
Те пресъздадоха обичая Лазаруване, какъвто е бил преди 100 години в Плевенския край. Децата пресъздадоха момента в дома , когато най-възрастната жена разказва за ритуала на майката, на булката, на малката лазарка. „В дома лазарките не играя. Те учат песните и тепърва ще тръгнат да лазаруват. Сега се кичат с дрехите, подготвят си венчетата, за да излязат нагиздени на празника”, обясни етнографът Соня Кинова, консултирала децата и директорката на градината Христинка Рангелова за представянето на обичая.
Всички деца бяха със специално приготвени народни носии. А малката Йоана, която изпълняваше ролята на булката, беше облечена с автентична носия от село Крета, община Гулянци, която е на повече от 150 години. Шита е от прапрабата на майката на Йоана, предава от поколение на поколение и се носи само от членове на семейството, разказа майката на Йоана. Ценна част от носията е златната пендара, която красеше челцето на момичето. Тя се слага за здраве на първородно момиче в семейството.