Акценти

Работа по проект дава самочувствие на безработни жени да започнат собствен бизнес

ново лого проект Ваньова

От началото на месец февруари в Плевен, Левски, Ловеч  и село Малчика 76 младежи и безработни жени се обучават в декориране с различни техники: декупаж, работа с филц – нетъкана вълна (техника “плъстене”), декорации от хартия. Обучението е в рамките на проекта “Развитие на механизъм за самопомощ и трудова реализация, чрез изграждане на умения  в приложни изкуства”, който Сдружение “Център за европейско развитие и квалификация“ – Плевен, реализира  в партньорство със Сдружение на директорите на самостоятелни ученически общежития в България – Ловеч, и Народно читалище “Пробуда 1928″  – село Малчика, община Левски.

„Месец след началото на обучението всички участници в сформираните групи в Плевен, Левски, Ловеч и село Малчика са много доволни. Дори сме малко изненадани от големия интерес, който проявяват към обучението момчета от Ловеч и Левски”, сподели Ваня Ваньова, проектен мениджър.

IMG_7734проект приложно изкуство

Една от първите записали се от плевенската група е Малинка Андреева. Доскоро тя е работила в ДКЦ II в Плевен,  но решила да се отдаде на това, което винаги я привличало – приложното изкуство. „На презентацията на проекта видях красиво украсени кутии, изрисувани стъклени предмети, украшения от вълна и хартия и реших, че точно това е нещото, което искам да се науча да правя”, обяснява мотива си да се запише в курса Малинка Андреева.

Младата жена не пести думите си на похвала за лекторите, които им разкриват тайните на различните техники. Тя сподели, че обучението й е много полезно, курсът обогатил познанията, които имала и наученото вече й дава самочувствие  да мисли сериозно за собствен бизнес.

IMG_7728проект

А това е и една от основните цели на проекта – да подкрепи развитието на младежи до 29 години и да помогне на безработни жени да намерят реализацията си, подчерта Ваня Ваньова. Тя припомни, че всички участници преминават обучение за формиране на предприемаческа култура, като целта е обхванатите младежи и жени да насърчават уменията си и да работят за бъдещата си конкурентоспособност на пазара на труда.

Обучението по приложни техники  ще продължи до края на месец март. С изработените по време на двумесечните обучения изделия ще се организират и проведат едноседмични изложби-базари в четирите населени места – градовете Левски, Плевен, Ловеч и село Малчика, през месец април 2015 г.

IMG_7730проект приложно изкуство

Проектът BG05/816 “Развитие на механизъм за самопомощ и трудова реализация, чрез изграждане на умения  в приложни изкуства”  се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.  www.ngogrants.bg.

IMG_7733проект приложно изкуство

 

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Сдружение “Център за европейско развитие и квалификация” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

 

Прочетете също:

Със значим научен форум Медицински университет – Плевен отбелязва 50-годишен юбилей

В периода 1-3 ноември 2024 г. академичната общност на Медицински университет – Плевен, провежда най-значимия …